Przeskocz do treści

Kalendarz badań w ciąży – jakie badania Cię czekają?

W czasie ciąży lista realizowanych badań jest naprawdę pokaźna. Wszystko po to, aby na bieżąco kontrolować stan zdrowia mamy i maluszka, a w razie potrzeby – jak najszybciej reagować. Niektóre badania przeprowadza się w tym czasie wiele razy, inne tylko raz.

Zobacz kalendarz badań w ciąży i sprawdź, kiedy i jakie badania są w tym szczególnym okresie wykonywane!

Kalendarz badań w ciąży

kalendarz badan w ciazy tabelka
źródło: www.badaniaprenatalne.pl

Kalendarz badań w ciąży – co jeszcze warto wiedzieć?

Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego pierwsza wizyta u ginekologa powinna odbyć się między 7. a 8. tygodniem ciąży [1]. Warto wybrać zaufanego lekarza, pamiętając, że będzie towarzyszył Ci przez kolejne miesiące.

Co więcej, kalendarz badań w ciąży może zostać poszerzony o dodatkowe testy, które lekarz dopasuje do stanu zdrowia mamy i dziecka. Niektóre kobiety wymagają dodatkowej opieki (np. jeśli same chorują, gdy nieprawidłowości zostaną wykryte u dziecka lub gdy pojawiają się powikłania).

Ciekawy artykuł: Badania i szczepienia przed ciążą, które warto wykonać

Badania w ciąży – czy są refundowane przez NFZ?

Badania podstawowe w ciąży w każdym przypadku są refundowane przez NFZ (Narodowy Fundusz Zdrowia). Chodzi m.in. o morfologię krwi, badanie moczu, badanie poziomu glukozy, cytologię, USG, badanie w kierunku przeciwciał różyczki czy badania ginekologiczne.

To może Cię zainteresować: Badania prenatalne – na czym polegają i dlaczego warto je wykonać?

NFZ w niektórych przypadkach – np. u kobiet w wieku powyżej 35 lat czy z dodatnim wywiadem w kierunku chorób genetycznych w rodzinie – refunduje również rozszerzoną diagnostykę prenatalną przesiewową (m.in. test PAPP-A) i diagnostyczną (m.in. amniopunkcję).

Refundacja NFZ obejmuje wszystkie ciężarne, nawet te nieubezpieczone – w czasie ciąży i do 6 tygodni po porodzie.

Jeśli chcesz, możesz oczywiście skorzystać z prywatnej opieki medycznej i zrealizować wszystkie te badania na własny koszt. Możesz również zdecydować się na wykonanie badań dodatkowych (np. w kierunku trombofilii wrodzonej), a jeśli nie kwalifikujesz się do refundowanej diagnostyki prenatalnej – przeprowadzić je odpłatnie, by zyskać pewność co do stanu zdrowia maluszka.

Kalendarz ciąży – ciąża tydzień po tygodniu

1 tydzień ciąży2 tydzień ciąży3 tydzień ciąży4 tydzień ciąży5 tydzień ciąży6 tydzień ciąży7 tydzień ciąży8 tydzień ciąży9 tydzień ciąży10 tydzień ciąży11 tydzień ciąży12 tydzień ciąży13 tydzień ciąży14 tydzień ciąży15 tydzień ciąży16 tydzień ciąży17 tydzień ciąży18 tydzień ciąży19 tydzień ciąży20 tydzień ciąży21 tydzień ciąży22 tydzień ciąży23 tydzień ciąży24 tydzień ciąży25 tydzień ciąży26 tydzień ciąży27 tydzień ciąży28 tydzień ciąży29 tydzień ciąży30 tydzień ciąży31 tydzień ciąży32 tydzień ciąży33 tydzień ciąży34 tydzień ciąży35 tydzień ciąży36 tydzień ciąży37 tydzień ciąży38 tydzień ciąży39 tydzień ciąży40 tydzień ciąży

Źródła:

[1] Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie opieki przedporodowej w ciąży o prawidłowym przebiegu, 2005.


Autor: www.prekoncepcja.pl

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

 

5/5 - (3 głos / głosy)
5/5 - (3 głos / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy