23 tydzień ciąży- kalendarz ciąży. Zmiany w Twoim organizmie. Przeskocz do treści

23 tydzień ciąży. Kalendarz ciąży

23 tydzień ciąży to czas, kiedy Twoje piersi (wciąż powiększające się) mogą zacząć wytwarzać siarę. To pierwsze mleko – gęste i woskowate. Aby uchronić bieliznę, warto kupić specjalne wkładki laktacyjne. W tym okresie ciąży towarzyszące Ci od jakiegoś czasu skurcze Braxtona-Hicksa mogą jeszcze przybierać na sile i trwać do 60 sekund.

Wciąż dokucza Ci parcie na mocz, często korzystasz więc z toalety. Niestety nadal mogą pojawić się inne nieprzyjemne dolegliwości, m.in. krwawienie dziąseł (korzystaj z miękkich szczoteczek i specjalnych past do zębów), zaparcia, bóle pleców czy hemoroidy w ciąży.

Jeśli dokuczają Ci bóle i zawroty głowy, niepohamowany apetyt i nadmierne pocenie, to może być cukrzyca ciążowa. Jeśli coś Cię niepokoi, szybko udaj się do lekarza, który sprawdzi, czy masz prawidłowy poziom cukru we krwi.

23 tydzień ciąży. Badania, które warto wykonać

Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w tygodniach 21-26 powinnaś zrealizować: badanie ogólne, badanie ginekologiczne, ocenę czynności serca dziecka, pomiar ciśnienia tętniczego krwi i masy ciała i ocenę pH wydzieliny pochwowej. W tym okresie wykonuje się też badanie USG i moczu. Jeśli miałaś ujemny wynik badania w kierunku toksoplazmowy w I trymestrze, lekarz zaleci Ci też kolejny test.

23 tydzień ciąży. Rozwój i wygląd Twojego dziecka

Dziecko ma już ok. 20-22 centymetry i waży ok. 450-600 gramów. Wyglądem przypomina już malutkiego noworodka, a jego głowa staje się proporcjonalna w stosunku do reszty. Maluch ma teraz pomarszczoną skórę, ponieważ jest jej bardzo dużo, a powierzchnia ciała niewielka. Skóra rozpoczyna wytwarzanie barwnika, jednak wciąż pokryta jest meszkiem lanugo i zabezpieczona mazią płodową. Pod nią odkłada się coraz więcej tłuszczu, co widoczne jest szczególnie na jego pupie, która codziennie się zaokrągla.

Co robi teraz dzidziuś? Przede wszystkim dużo śpi. Po przebudzeniu jest jednak bardzo aktywny! Jego mózg stopniowo wykształca komórki, które odpowiadają za myślenie. Serduszko malucha bije wolniej (ok. 140-150 razy na minutę), w ten sposób przygotowując się do zwykłej pracy po narodzinach.


Sorry, there are no polls available at the moment.
5/5 - (1 głos / głosy)
5/5 - (1 głos / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy