36 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Zmiany w Twoim organizmie. Przeskocz do treści

36 tydzień ciąży. Kalendarz ciąży

W tym okresie ciąży duży brzuszek przeszkadza Ci coraz bardziej, nawet w prostych czynnościach. Nic dziwnego, że tak jest – Twoja macica urosła aż 1000 razy! Ale nie martw się – już niedługo zobaczysz dzidziusia, bo 36 tydzień ciąży to początek ostatniego miesiąca. A czy kształt Twojego brzucha też trochę się zmienił? Być może tak – do 38 tygodnia ciąży dochodzi do obniżenia macicy z powodu mniejszej ilości płynu owodniowego, a tym samym obniżenia brzucha. Dzięki temu zmniejszają się też kłopoty z oddychaniem.

Oprócz problemów z utrzymaniem równowagi i poruszaniem się, wciąż możesz odczuwać parcie na mocz i bóle pleców. W tym okresie może wystąpić też ból w kroczu. Żeby go zmniejszyć i lepiej przygotować się do porodu, możesz ćwiczyć mięśnie kegla i wykonywać masaże krocza.

36 tydzień ciąży. Badania, które warto wykonać

36 tydzień ciąży już prawie ostatni dzwonek, żeby zrealizować te badania, które rekomenduje Polskie Towarzystwo Ginekologiczne na tygodnie 33-37. Prawdopodobnie więc wszystkie lub większość były już u Ciebie wykonane. Jeśli nie, umów się z lekarzem, żeby przeprowadzić: profilaktyczne badanie ogólne i ginekologiczne, badania piersi, ocenę wymiarów miednicy, pomiar ciśnienia i masy ciała oraz ocenę czynności serca dzidziusia i jego ruchliwości.

Wykonuje się też badania diagnostyczne: moczu, odczyn Wassermanna i morfologię. Porozmawiaj z lekarzem, czy powinnaś przeprowadzić także posiew w kierunku paciorkowców β-hemolizujących oraz testy VDRL, HIV i HC.

36 tydzień ciąży. Rozwój i wygląd Twojego dziecka

Dzidziuś ma już ok. 50 centymetrów, a jego waga to ok. 2,8 kilograma. Twoje dziecko jest już bardzo duże, a co więcej – wygląda właściwie tak, jak będzie wyglądać po narodzinach. Jego organizm jest już niemal całkowicie ukształtowany i gotowy do przyjścia na świat.

Wciąż przybiera jednak tkanki tłuszczowej i staje się pulchne, dzięki czemu jego skóra z każdym dniem jest bardziej różowa. Zanikają też meszek i maź płodowa. Maluszek ciągle ćwiczy także czynności, które będą mu potrzebne poza Twoim brzuchem. Jeśli nie odwrócił się główką w dół w poprzednich tygodniach, dojdzie do tego właśnie teraz.


Sorry, there are no polls available at the moment.

Kalendarz ciąży – ciąża tydzień po tygodniu

1 tydzień ciąży2 tydzień ciąży3 tydzień ciąży4 tydzień ciąży5 tydzień ciąży6 tydzień ciąży7 tydzień ciąży8 tydzień ciąży9 tydzień ciąży10 tydzień ciąży11 tydzień ciąży12 tydzień ciąży13 tydzień ciąży, 14 tydzień ciąży15 tydzień ciąży16 tydzień ciąży17 tydzień ciąży18 tydzień ciąży19 tydzień ciąży20 tydzień ciąży21 tydzień ciąży22 tydzień ciąży23 tydzień ciąży24 tydzień ciąży25 tydzień ciąży26 tydzień ciąży27 tydzień ciąży28 tydzień ciąży29 tydzień ciąży30 tydzień ciąży31 tydzień ciąży32 tydzień ciąży33 tydzień ciąży34 tydzień ciąży35 tydzień ciąży36 tydzień ciąży37 tydzień ciąży38 tydzień ciąży39 tydzień ciąży40 tydzień ciąży

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy