Przeskocz do treści

18 tydzień ciąży. Kalendarz ciąży

Na tym etapie ciąży brzuszek stopniowo zaczyna się powiększać, jednak na razie nie jest wcale taki duży! Pamiętaj jednak, żeby nie podnosić ciężkich przedmiotów i nie schylać się, jeśli to nie jest konieczne. Wraz z przyrostem wagi następuje wyginanie kręgosłupa do przodu, co może niestety powodować ból pleców.

Co to oznacza? Bardzo ważna jest prawidłowa postawa. Jeśli stoisz lub idziesz, nie zapomnij ściągać ramion do tyłu, wciągać pośladków i prostować pleców. W ten sam sposób postaraj się ustawić podczas siedzenia, siadając głęboko i opierając się o oparcie, a stopy kładąc na podłodze. Wyginanie pleców w łuk może prowadzić dodatkowo do bólu głowy i kłopotów z oddychaniem.

Niestety wciąż często korzystasz z toalety, Twoje nogi puchną, a zaparcia i/lub wzdęcia wcale Cię nie opuszczają. W tym czasie ciąży masz jednak ochotę na większe miłosne igraszki! Twoje hormony mogą powodować jeszcze inne objawy: kichanie, nadmiar wodnistej wydzieliny lub zatkany nos, czyli tzw. hormonalny katar. Może mu towarzyszyć też krwawienie z nosa. Jeśli jednak coś Cię niepokoi, poradź się lekarza.

18 tydzień ciąży. Badania, które warto wykonać

Masz jeszcze trochę czasu, żeby umówić się z lekarzem na wykonanie badań zalecanych przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne na tygodnie 15-20. Nie zapomnij więc tego zrobić jak najszybciej. Są to badania ogólne, ginekologiczne, pomiar masy ciała i ciśnienia krwi, ocena pH wydzieliny pochwowej, morfologia krwi, badanie moczu i oznaczenie przeciwciał anty-Rh.

18 tydzień ciąży. Rozwój i wygląd Twojego dziecka

Dzidziuś może mieć teraz nawet 15 centymetrów wzrostu (w całkowitym rozprostowaniu), co odpowiada wielkości dużego banana! Przypomina noworodka, ponieważ twarz, tułów i kończyny są właściwie całkiem ukształtowane. Ma podkurczone nóżki.

Na jego palcach znajdują się poduszeczki czuciowe, linie papilarne i paznokcie (bardzo miękkie, ale obecne na wszystkich paluszkach). Co robi Twoje dziecko w brzuszku? Bawi się pępowiną, ziewa, ssie kciuk, pije wody płodowe… Dzięki temu wykształca najważniejsze układy i uczy się potrzebnych czynności. Również błędnik zaczyna działać poprawnie, co wpływa na lepszą koordynację ruchową.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy