Przeskocz do treści

Test płodności – na czym polega i kiedy go wykonać?

Test płodności można wykonać samodzielnie w domu. Szybko i dość precyzyjnie pozwala określić, czy u kobiety występują owulacja i dni płodne. Może być zrealizowany z moczu lub śliny. Badanie płodności dostępne jest również dla mężczyzn – Sprawdza się w nim wtedy liczbę plemników w nasieniu. Testy płodności kupić można bez recepty w wielu aptekach.

Test płodności dla kobiet – na czym polega?

Badanie płodności w domu umożliwia określenie, czy owulacja pojawi się u kobiety w czasie 24-36 godzin. Test wykrywa obecność hormonu luteinizującego – LH w moczu, którego stężenie zwiększa się w czasie dni płodnych i jest najwyższe właśnie tuż przed owulacją. Dzięki temu test płodności określa 2 najbardziej płodne dni cyklu danej kobiety. Test ze śliny wykrywa natomiast podwyższony poziom soli (elektrolitów) – wzrasta on przed owulacją, a także stężenie estrogenu.

Badanie płodności warto wykonać w okolicy spodziewanego jajeczkowania, kilka dni przed nim i kilka dni po. Dlaczego? W przypadku nieregularnych cykli trudno przewidzieć konkretną datę owulacji, a co więcej – nawet u tych kobiet, które miesiączkują regularnie jajeczkowanie może się przesunąć, np. z powodu stresu czy przeziębienia. Test płodności najlepiej wykonywać w czasie kilku cykli pod rząd i współżyć w momencie wskazanym przez wynik.

Badanie płodności kobiety z moczu

Wykonując test płodności z moczu, należy przytrzymać go pod strumieniem na ok. 5 sekund lub zanurzyć w próbce na ok. 20 sekund. Najlepiej dokładnie trzymać się instrukcji, która znajduje się na opakowaniu lub ulotce. Rezultat będzie widoczny po kilku minutach – we wskazanym strzałką okienku pojawią się jedna lub dwie kreski. Jedna z kresek to linia kontrolna, która zabarwia się za każdym razem i świadczy o tym, że test działa prawidłowo. Druga kreska zabarwia się wtedy, gdy zbliża się owulacja. Dwie zabarwione kreski świadczą więc o tym, że dany dzień należy do najbardziej płodnych.

Badanie płodności kobiety ze śliny

Test płodności ze śliny najczęściej należy do testerów wielokrotnego użytku (może być stosowany do 2 lat). W tym przypadku badanie przeprowadza się codziennie, najlepiej zaraz po przebudzeniu. Ma to związek z tym, że wszelkie elementy obecne w jamie ustnej (jedzenie, pasta do zębów, płyny etc.) mogą zafałszować wynik. Żeby test był wykonany poprawnie, za każdym razem należy kierować się wskazówkami producenta.


Zobacz najnowsze artykuły:


Test płodności dla mężczyzn – na czym polega?

Obecnie również mężczyźni mogą zrealizować domowe badanie płodności, które wskazuje na liczbę plemników w nasieniu. Zestaw testowy zawiera pojemniczek na ejakulat, roztwór testujący, wzornik, tester i zakraplacz. Po kontakcie spermy z roztworem testującym następuje zabarwienie. Im intensywniejszy kolor, tym plemników jest więcej. Rezultat należy porównać ze wzornikiem.

O wystarczającej liczbie plemników mówi się wtedy, gdy znajduje się ich minimum 20 milionów na 1 mililitr. Do zapłodnienia potrzeba natomiast minimum 15 milionów plemników na 1 mililitr. Przy obniżonych parametrach nasienia test powtarza się po 10 tygodniach, a gdy znów zostaną wykazane nieprawidłowości – dobrze udać się do lekarza.

4.3/5 - (3 głos / głosy)
4.3/5 - (3 głos / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy