Badania prenatalne – na czym polegają i dlaczego warto je wykonać? Przeskocz do treści

Badania prenatalne – na czym polegają i dlaczego warto je wykonać?

Badania prenatalne wykonuje się, by sprawdzić, czy dziecko dobrze się rozwija. Dzięki nim można wykryć ewentualne nieprawidłowości jeszcze w łonie matki, a czasami nawet – rozpocząć leczenie już na tym etapie. Dowiedz się więcej o tym rodzaju badań.

Spis treści:

  1. Badania prenatalne przesiewowe (nieinwazyjne)
  2. Badania prenatalne diagnostyczne (inwazyjne)
  3. Dlaczego warto wykonać badania prenatalne?
  4. Polecane artykuły o badaniach prenatalnych

Badania prenatalne przesiewowe (nieinwazyjne)

Tego typu badania prenatalne określają ryzyko wystąpienia nieprawidłowości u dziecka. Na ich podstawie nie stawia się jednoznacznej diagnozy, jednak ich rezultat może zadecydować o konieczności wykonania badań diagnostycznych. Tego typu badania opierają się o ultrasonografię i badania krwi przyszłej mamy. Czułość badania zależy od jego rodzaju (największą mają badania typu NIPT).

Najpopularniejsze prenatalne badania przesiewowe:

  • USG standardowe – wykonywane w ciąży minimum 3 razy. Na jego podstawie można m.in. ocenić wiek ciąży, a także sprawdzić budowę anatomiczną dziecka oraz ocenić jego narządy wewnętrzne (m.in. mózg i kręgosłup).
  • test PAPP-A – badanie, które pozwala określić ryzyko wystąpienia wad chromosomowych, m.in. zespołu Downa z czułością ok. 90%. To połączenie badania USG (mierzy się długość ciemieniowo-siedzeniową i przezierność karkową) i badania krwi (badane parametry to białko ciążowe A i beta hCG).
  • test potrójny – badanie w kierunku wad cewy nerwowej (m.in. rozszczepu kręgosłupa) oraz zespołów Downa i Edwardsa, które charakteryzuje się stosunkowo niską czułością (ok. 60%). Polega na pobraniu próbki krwi od ciężarnej i sprawdzeniu stężenia beta hCG, alfa-fetoproteiny (AFP) i estriolu.
  • badania NIPTnowoczesne badania prenatalne przesiewowe, które polegają na analizie wolnego płodowego DNA. To DNA, które krąży w krwiobiegu ciężarnej. Po pobraniu krwi od kobiety można je wyizolować i przebadać, dlatego badania NIPT są niezwykle czułe (powyżej 99%). Do tego typu badań należą m.in. test SANCO, test NIFTY czy Harmony.
REKLAMA

Badania prenatalne diagnostyczne (inwazyjne)

Diagnostyczne (rozstrzygające) badania prenatalne pozwalają postawić diagnozę – wykonuje się je najczęściej w przypadku nieprawidłowych wyników wcześniejszych badań przesiewowych. Jeśli przeprowadza je doświadczony specjalista na nowoczesnym sprzęcie, są stosunkowo bezpieczne.

Najpopularniejsze prenatalne badania diagnostyczne:

  • amniopunkcja – badanie, które pozwala wykryć wiele różnych nieprawidłowości, m.in. zespół Downa, Edwardsa czy Patau. Polega na pobraniu próbki płynu owodniowego (pod kontrolą USG), a później analizie kariotypu (zestawu wszystkich chromosomów) dziecka.
  • biopsja kosmówki – w tym przypadku również analizuje się kariotyp dziecka, jednak próbką do badania jest fragment kosmówki. Pobranie również przebiega pod kontrolą USG.

Zobacz też: Kalendarz ciąży – Twoja ciąża tydzień po tygodniu

Dlaczego warto zdecydować się na badania prenatalne?

Badania prenatalne warto wykonać u każdej przyszłej mamy. Szczególnie zalecane są one jednak u tych kobiet, które skończyły 35 lat, które urodziły już dziecko z wadą oraz wtedy, gdy w rodzinie (kobiety lub mężczyzny) przypadki takich chorób są obecne.

Badania prenatalne w większości przypadków nie wykazują żadnych nieprawidłowości, co pozwala rodzicom zyskać spokój. Jeśli jednak okaże się, że u malucha obecna jest jakaś wada, rodzice i lekarze mogą lepiej przygotować się do narodzin.

W niektórych przypadkach (np. niektóre wady serca) leczenie możliwe jest jeszcze w czasie ciąży, a w innych – zaraz po przyjściu dziecka na świat. Świadomość, że u dziecka obecna jest jakaś nieprawidłowość, pozwala też zaplanować przyszłą opiekę nad dzieckiem i plan leczenia.

Polecane artykuły w portalu badaniaprenatalne.pl


Autor: www.prekoncepcja.pl | Aktualizacja: 4 maja 2020 r.

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.


 

5/5 - (1 głos / głosy)
5/5 - (1 głos / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy