4 tydzień ciąży. Kalendarz ciąży
Zapłodniona komórka jajowa właśnie zagnieździła się w macicy. Teraz rośnie poziom hormonu beta hCG, a jajniki utrzymują produkcję progesteronu. Endometrium nie złuszcza się i nie następuje miesiączka. W całym Twoim organizmie zachodzą duże zmiany – w końcu już niedługo zostaniesz mamą!
Wiele kobiet w 4. tygodniu ciąży czeka na spóźniającą się miesiączkę, występujące objawy zrzucając na karb napięcia przedmiesiączkowego. Są to między innymi zmęczenie, rozdrażnienie, huśtawka nastrojów tkliwość i obrzmienie piersi czy delikatna zgaga. Możesz odczuwać również metaliczny posmak w ustach, który nie mija mimo mycia zębów czy żucia gumy. Oczywiście nie u wszystkich przyszłych mam obecne są takie objawy, dlatego bądź czujna.
4 tydzień ciąży. Badania, które warto wykonać
Na razie nie ma żadnych badań, które zalecałoby Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Pierwsza wizyta u lekarza powinna odbyć się w 7-8. tygodniu ciąży, a do 10. tygodnia będziesz miała do wykonania różne badania, m.in. morfologię krwi, oznaczenie grupy krwi czy badanie moczu.
Jeśli podejrzewasz u siebie ciążę, test ciążowy możesz wykonać w dniu spodziewanej miesiączki. Czasami jednak stężenie beta hCG jest zbyt niskie, by wynik był wiarygodny. Możesz też zgłosić się do laboratorium na badanie krwi, które już powinno wykazać ciążę.
Pamiętaj również o przyjmowaniu kwasu foliowego, rezygnacji z używek i zachowaniu zbilansowanej diety. Jeśli zażywasz jakieś leki, poradź się lekarza – być może konieczna będzie rezygnacja lub zmiana dawki.
4 tydzień ciąży. Rozwój i wygląd Twojego dziecka
W 4 tygodniu ciąży kilka komórek zaczyna tworzyć zarodek, a reszta – worek owodniowy i pęcherzyk żółtkowy. Niedługo dziecko zostanie całkowicie otoczone workiem owodniowym. Pęcherzyk żółciowy na razie odżywia malucha, później tę rolę przejmie łożysko.
Dziecko ma ok. 1 milimetra, jest więc dopiero wielkości ziarenka maku. Ale już niedługo zacznie się mocno rozwijać, aż w końcu będzie przypominać małego człowieka. Na pewno nie możesz się doczekać!