3 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Zmiany w Twoim organizmie. Przeskocz do treści

3 tydzień ciąży. Kalendarz ciąży

3 tydzień ciąży to moment zapłodnienia, więc żadne objawy na razie nie występują. Błona śluzowa macicy zawiera gruczoły, dzięki którym wytwarzane są substancje odżywiające łożysko. Pęcherzyk, który wypuścił komórkę jajowa, staje się teraz ciałkiem żółtym i stymuluje wytwarzanie hormonów: estrogenu i progesteronu. Wzrasta też stopniowo poziom beta hCG. Zapłodniona komórka jajowa przemieszcza się z jajowodu do macicy i w tym czasie rozpoczyna swój podział i staje się morulą.

Później zagnieżdża się w macicy, czemu w niektórych przypadkach towarzyszy krwawienie implantacyjne. Jeśli wcześniej miałaś PMS, wystąpienie krwawienia jest bardziej prawdopodobne. Wiele kobiet myli je jednak z miesiączką, nie spodziewając się ciąży. Od momentu zagnieżdżenia mogą pojawić się słabe, pierwsze objawy Twojego nowego stanu. To m.in. rozdrażnienie czy tkliwość piersi.

3 tydzień ciąży. Badania, które warto wykonać

W 3. tygodniu ciąży nie ma jeszcze żadnych badań, które byłyby zalecane. Przed zajściem w ciążę dobrze jednak wykonać badania kontrolne (m.in. morfologię krwi, badanie moczu, test w kierunku trombofilii wrodzonej).

Pamiętaj o kwasie foliowym i zdrowym trybie życia. Jeszcze na etapie planowania ciąży zrezygnuj też z alkoholu i papierosów. Kiedy wykonać test ciążowy? Pamiętaj, że beta hCG musi osiągnąć odpowiedni poziom, więc domowy test może być na razie niewiarygodny. W 7-8. tygodniu ciąży czeka Cię pierwsza wizyta u ginekologa, a później cały szereg badań.

3 tydzień ciąży. Rozwój i wygląd Twojego dziecka

Koniec 3. tygodnia ciąży wiąże się z obecnością moruli – jest ona złożona z kilkudziesięciu komórek i ma kulisty kształt. Jej średnica jest nawet mniejsza niż 0,1 mm. W momencie zapłodnienia Twoje dziecko ma już określoną płeć, wiele cech charakteru i wyglądu. Pamiętaj, że połowa genów pochodzi od Ciebie i połowa od partnera. Morula na razie zupełnie nie przypomina dziecka, jednak już niedługo będzie małym człowiekiem! Niesamowite, prawda?

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy