Przeskocz do treści

6 tydzień ciąży. Kalendarz ciąży

Objawy w 6. tygodniu ciąży mogą dopiero się pojawić lub zacząć pogłębiać. Co możesz zatem odczuwać? Przede wszystkim tkliwość i lekki wzrost piersi oraz mdłości, a czasem też wymioty. Wbrew panującemu przekonaniu wcale nie muszą występować tylko rano – niektóre kobiety odczuwają je przez cały dzień. Z ich powodu Twoja waga może teraz nieznacznie spaść.

Może natomiast odrobinę zwiększyć się obwód talii (ok. 1-2 cm). Zwiększa i rozpulchnia się również macica, a mięśnie i więzadła zaczynają się rozciągać (to może powodować delikatne bóle podbrzusza). Zmiany mogą dotykać też Twoich emocji – nerwowość, drażliwość, huśtawka nastrojów… To wszystko wiąże się ze zmianami hormonalnymi.

Wiele przyszłych mam jeszcze ze swojej ciąży nie zdaje sobie sprawy i nie ma w tym nic dziwnego – objawy wcale nie muszą występować. Jeśli nigdy nie towarzyszył Ci PMS, również na początku ciąży zmiany hormonalne mogą nie dawać symptomów.

6 tydzień ciąży. Badania, które warto wykonać

Jeśli jeszcze nie robiłaś testu ciążowego lub badania krwi, możesz wykonać je teraz – Twoja ciąża zostanie potwierdzona. Możesz od razu wybrać się do ginekologa lub trochę poczekać, ponieważ Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca odbycie pierwszej wizyty w 7-8. tygodniu. Wówczas będziesz miała również szereg różnych badań do realizacji.

Początek ciąży jest bardzo ważny dla rozwoju dziecka, dlatego pamiętaj o rezygnacji z używek, zażywaniu kwasu foliowego (wcześniej najlepiej sprawdź, czy prawidłowo go przyswajasz, wykonując badanie wariantu C677T/A1298C genu MTHFR) i zdrowym trybie życia.

6 tydzień ciąży. Rozwój i wygląd Twojego dziecka

Twoje dziecko na razie bardziej przypomina… kijankę niż małego człowieka! Ma ok. 4-6 milimetrów, a jego waga to ok. 1 gram. W 6 tygodniu ciąży zarysowują się główka, tułów i mały ogonek, który stanie się nóżkami.

Powstają też zawiązki naczyń krwionośnych, układu oddechowego i rączek, pierwotna forma nerek i jelit, malutkie serduszko i nosek. Następuje zamknięcie kanału nerwowego dla rdzenia kręgowego, to również początki tworzenia się mózgu. W tym okresie ciąży – ok. 23. dnia od zapłodnienia – zaczyna bić serce Twojego dziecka.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy