Badanie beta-hcg - na czym polega? Jak można je wykonać? Przeskocz do treści

Beta-hcg – hormon, który pozwoli Ci sprawdzić, czy jesteś w ciąży!

Beta-hcg (gonadotropina kosmówkowa) to hormon ciążowy. Jego stężenie zaczyna wzrastać od momentu zapłodnienia, a już 10 dni później można go wykryć w krwi i moczu przyszłej mamy. Poziom beta hcg może więc potwierdzić lub wykluczyć ciążę. Pozwala on także na określenie wieku ciąży oraz sprawdzenie, czy dziecko rozwija się prawidłowo.

Spis treści:

1. Czym jest beta – hcg?
2. Badanie beta – hcg
3. Kiedy zrobić betę?
4. Beta-hcg – cena

Czym jest beta – hcg?

Beta-hcg (inaczej b-hcg, gonadotropina kosmówkowa) to hormon ciążowy. Na początku jest on produkowany przez zapłodnioną komórkę jajową, a później wytwarza go w pełni wykształcone łożysko. Beta-hcg wpływa na prawidłowy rozwój dziecka, dlatego wahania poziomu tego hormonu mogą świadczyć o komplikacjach.

Poziom beta-hcg zaczyna bardzo szybko wzrastać od momentu poczęcia dziecka. Zwiększa się on aż dwukrotnie co 48 godzin. Beta-hcg wzrasta do około 10 tygodnia ciąży, następnie spada, a około 16 tygodnia się stabilizuje. Dzięki temu na podstawie badania beta-hcg możemy ustalić wiek ciąży.

Badanie beta – hcg

Stężenie b-hcg możemy zbadać w bardzo łatwy sposób, ponieważ hormon przedostaje się do krwi i moczu już 8-10 dni po zapłodnieniu. Jego obecność w organizmie możemy więc potwierdzić na dwa sposoby:

● Test beta-hcg z krwi – badanie to wykonuje się w laboratorium. Próbka do analizy pobierana jest tak, jak do zwykłej morfologii. Jest więc to szybkie i bezbolesne badanie. Test beta-hcg z krwi umożliwia dokładne zmierzenie poziomu tego hormonu w organizmie.
● Apteczny test ciążowy – jego działanie opiera się na wykrywaniu hormonu beta-hcg w moczu kobiety. Test możemy wykonać we własnym domu. Wystarczy nanieść na niego próbkę moczu i zaczekać kilka minut na wynik. Pamiętajmy jednak, że test ciążowy pokaże nam jedynie, czy beta-hcg znajduje się w naszym organizmie. Nie dowiemy się, jakie jest jego dokładne stężenie. Warto więc potwierdzić wynik testu wykonując badanie krwi.

Testy beta-hcg powinny być wykonywane z samego rana. Właśnie wtedy poziom hormonu we krwi lub w moczu jest największy. Wynik badania będzie więc najbardziej wiarygodny.

Kiedy zrobić betę?

Badanie hormonu beta-hcg możemy wykonać, jeśli tylko podejrzewamy ciążę. Pamiętajmy jednak, że nie powinno się tego robić od razu po stosunku. Beta-hcg pojawia się we krwi i moczu dopiero 8-10 dni po zapłodnieniu. Dopiero po takim czasie należy wykonać test.

Test beta-hcg powinnyśmy zrobić także po zauważeniu jakichkolwiek objawów ciążowych np. spóźnienia miesiączki czy porannych mdłości. Dzięki badaniu dowiemy się, czy objaw ten był wywołany ciążą czy innym czynnikiem.

Beta-hcg – cena

Beta-hcg to dość tanie badanie. Cena testu z krwi wynosi około 20-40 zł w zależności od wybranego laboratorium. Z kolei za apetyczny test ciążowy musimy zapłacić od 5 do 30 zł.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy