Przeskocz do treści

28 tydzień ciąży. Kalendarz ciąży

Masz już niezwykle duży brzuszek, a to ciągle nie koniec! Będzie rósł jeszcze całkiem sporo. Być może masz już problem z wykonywaniem zwykłych czynności – to znak, że powinnaś jeszcze więcej odpoczywać. Pamiętaj też o częstych spacerach na świeżym powietrzu, ale jeśli nie czujesz się w czasie nich dobrze, nie zmuszaj się do wyjścia.

Prawdopodobnie masz też skurcze przepowiadające, które są bezbolesnymi ćwiczeniami macicy. Możesz mieć też ucisk żeber i kłopoty z wzięciem głębszego oddechu, ponieważ dzidziuś uciska przeponę i płuca. Ok. 10 razy na godzinę odczuwasz też ruchy Twojego dziecka, które mogą czasami boleć.

Rosnący brzuch powoduje też ciągle naciągającą się skórę, która może Cię swędzieć. Drapanie może spowodować pajączki, dlatego unikaj go. Warto, abyś korzystała ze specjalnych, delikatnych oliwek.

28 tydzień ciąży. Badania, które warto wykonać

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne w swoim kalendarzu badań na tygodnie 27. a 32. umieściło: badania ginekologiczne, ocenę pH wydzieliny pochwowej, ocenę wysokości dna macicy, sprawdzenie czynności serca malucha, badanie piersi, pomiar masy ciała i Twojego ciśnienia krwi.

Powinnaś wykonać też testy diagnostyczne, czyli morfologię krwi, badanie moczu, badanie przeciwciał odpornościowych i trzecie USG. Jeśli nie realizowałaś tych badań tydzień temu, umów się z lekarzem teraz i przygotuj plan badań.

28 tydzień ciąży. Rozwój i wygląd Twojego dziecka

W 28 tygodniu ciąży dziecko mierzy już ok. 40 centymetrów i waży ponad kilogram (nawet do 1,4 kg!). Jego oczka są całkiem ukształtowane (uczy się więc mrugać), ma także rzęsy i brwi oraz coraz dłuższe włosy na głowie. Ma miejsce końcowy etap kształtowania układów kostnego, stawowego i płucnego. Pod skórą gromadzi się coraz więcej tłuszczu.

Także mózg Twojego maluszka przechodzi poważne zmiany. Do tej pory jego powierzchnia była gładka, a teraz zaczyna coraz bardziej się fałdować, dzięki czemu komórki nerwowe się specjalizują. Warto, abyś dostarczała dziecku nowych bodźców, m.in. słuchowych. Pamiętaj, że dzidziuś rozpoznaje już Twój głos, ucząc się tym samym jego akcentu, mowy i melodii. Wciąż także śni, przypominając sobie przede wszystkim wcześniejsze zachowania.

1/5 - (1 głos / głosy)
1/5 - (1 głos / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy