26 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Zmiany w Twoim organizmie Przeskocz do treści

26 tydzień ciąży. Kalendarz ciąży

Twój brzuszek stale rośnie, jest widoczny i mocno okrągły. To może powodować nieprzyjemne dolegliwości, przede wszystkim napięcie w miednicy i bóle w krzyżu (coraz silniejsze). Wciąż powiększająca się macica uciska również inne organy. Chodzi o żołądek, co może powodować zgagę i niestrawność oraz pęcherz moczowy i związane z tym parcie na mocz. Niestety czasami może wystąpić nietrzymanie moczu – jeśli bardzo Ci doskwiera, poradź się ginekologa.

Koniec drugiego trymestru może przynieść ze sobą również skurcze mięśni nóg. Aby zmniejszyć ich dokuczliwość, możesz rozrzedzać krew, pijąc 1,5 litra wody na dobę i regularnie spacerować. Pamiętaj jednak, że silne skurcze, ocieplenie i zaczerwienienie nóg oraz obrzęk mogą być objawami niebezpiecznej zakrzepicy.

26 tydzień ciąży. Badania, które warto wykonać

To ostatni moment, aby wykonać wszystkie badania zalecane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne na tygodnie 21-26. Jeśli jeszcze nie byłaś u lekarza, umów się więc na wizytę.

Jakie badania wykonuje się w tym okresie? Są to: badanie ginekologiczne, badanie ogólne, ocena czynności serca dziecka, pomiar Twojego ciśnienia tętniczego krwi i masy ciała, a także ocena pH wydzieliny pochwowej.

Realizuje się też badanie USG i moczu. W przypadku, gdy miałaś ujemny wynik testu w kierunku toksoplazmowy wykonywanego w pierwszym trymestrze, lekarz zaleci Ci także następny test. Pamiętaj, że między 24 a 28 tygodniem ciąży powinnaś wykonać też badanie stężenia glukozy po doustnym podaniu jej 75 gramów.

26 tydzień ciąży. Rozwój i wygląd Twojego dziecka

Twój maluszek rośnie z dnia na dzień! W 26 tygodniu ciąży ma już ok. 23 centymetry wzrostu i waży ok. 900-1000 gramów. Jego kubki smakowe działają coraz lepiej, więc na pewno zareaguje na słodkie produkty, które spożywasz!

To czas, w którym zaczyna otwieranie oczek, więc przeszkadzają mu niektóre bodźce z zewnątrz, np. skierowane na brzuch światło. Następuje też poprawa słuchu – drżeniem lub mruganiem dzidziuś reaguje na dźwięki i wibracje spoza brzuszka. Maluch jest coraz bardziej aktywny, co na pewno odczuwasz. Co robi? Fika koziołki, rusza główką, rączkami, nóżkami, przeciąga się, kopie…

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy