Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych a ciąża - kiedy możliwe jest zajście w ciążę? Przeskocz do treści

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych a ciąża – kiedy możliwe jest zajście w ciążę?

Temat „odstawienie tabletek antykoncepcyjnych a ciąża” interesuje wiele kobiet. Najczęściej pojawia się pytanie, w jakim czasie po zaprzestaniu przyjmowania pigułek możliwe jest zajście w ciąże. Otóż wszystko zależy od organizmu kobiety. Jednym przychodzi to z łatwością już miesiąc później, innym potrzeba więcej czasu. Poniżej wyjaśniamy najważniejsze kwestie związane z ciążą przy tabletkach antykoncepcyjnych.

Spis treści:

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych a ciąża – czy tabletki mają wpływ na płodność?
Jakie są objawy ciąży podczas zażywania tabletkach antykoncepcyjnych?
Ciąża przy tabletkach antykoncepcyjnych – czy mogą pojawić się problemy z zajściem w ciążę?

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych a ciąża – czy tabletki mają wpływ na płodność?

Kobiety korzystające z antykoncepcji hormonalnej mają czasem obawy, jaki związek zachodzi między odstawieniem tabletek antykoncepcyjnych a ciążą. Opinia ekspertów jest jasna – przyjmowanie pigułek nie wpływa na płodność. Zajście w ciążę możliwe jest już w pierwszym cyklu po odstawieniu hormonów. To kiedy dojdzie do zapłodnienia, zależy od wielu czynników, gdyż uwarunkowane jest to od organizmu kobiety.

Niektórzy specjaliści twierdzą, że ze względu na małą ilość hormonów w tabletce organizm nie musi się przed ciążą oczyszczać. Nie stwierdzono żadnego negatywnego wpływu pigułek na przebieg ciąży, zdrowie płodu, noworodka lub mamy.

Inni eksperci uważają, że należy odczekać trzy miesiące po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych a ciążą. Jest to czas, kiedy przyszła mama powinna zacząć przyjmować kwas foliowy i pozostałe witaminy oraz wykonać podstawowe badania. Mimo że zdania są podzielone, żadne rozwiązanie nie ma szkodliwego wpływu ani dla kobiety, ani dla dziecka.

Jakie są objawy ciąży podczas zażywania tabletkach antykoncepcyjnych?

Zdarzają się przypadki, że mimo stosowania antykoncepcji hormonalnej, dochodzi do zapłodnienia. Ma to miejsce niezwykle rzadko, ale nie jest wykluczone. Zatem jakie są objawy ciąży podczas zażywania tabletek antykoncepcyjnych? To, co powinno zwrócić szczególną uwagę kobiety, to fakt, że po skończonym opakowaniu tabletek nie pojawia się krwawienie z odstawienia. Sytuację taką należy skontrolować testem ciążowym.

Należy pamiętać, by nie przyjmować kolejnej pigułki, dopóki nie będzie pewności, że nie doszło do zapłodnienia. Następnymi objawami ciąży przy tabletkach antykoncepcyjnych są senność, apatia, drażliwość, tkliwość piersi, zmiany w wyglądzie biustu.

Ciąża przy tabletkach antykoncepcyjnych – czy mogą pojawić się problemy z zajściem w ciążę?

Jak już wcześniej wspomniano ciąża przy tabletkach antykoncepcyjnych, jest jak najbardziej możliwa, gdyż pigułki nie powodują trwałych lub nieodwracalnych zmian w kobiecym organizmie. Ich działanie polega na blokadzie owulacji tylko podczas ich przyjmowania. Po zaprzestaniu zażywania tabletek, płodność kobiety wzrasta.

Antykoncepcja hormonalna stosowana w obecnych czasach to bardzo bezpieczne rozwiązanie w zapobieganiu ciąży. Przy odpowiednim doborze tabletek przez ginekologa, nie istnieje ryzyko szkodliwego wpływu tabletki na płodność.

Problemy z zajściem w ciążę są wynikiem innych czynników niż tabletki antykoncepcyjne. W przypadku, gdy po ponad roku starań o dziecko, nie dochodzi do zapłodnienia, to znak, by udać się do specjalisty.

Przyjmuje się, że problemy z płodnością doświadcza do 20 procent par, niezależnie od tego, czy kobiety przyjmowały antykoncepcję hormonalną, czy nie. U niektórych kobiet ciąża przy tabletkach antykoncepcyjnych jest możliwa bardzo szybko po ich odstawieniu. U innych natomiast pojawiają się problemy, które zazwyczaj wymagają konsultacji ze specjalistą.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

1 thoughts on “Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych a ciąża – kiedy możliwe jest zajście w ciążę?

  • 25 maja 2022 o 5:59 am
    Permalink

    wiele zależy od tego jakie tabletki kobieta stosuje bo te najnowszej generacji, z estetrolem w składzie praktycznie nie wpływają na organizm i są neutralne dla wątroby więc przyjmowanie ich nie powoduje skutków ubocznych a odstawienie również nie jest wielkim szokiem dla organizmu, mam przykład na sobie a różne tabletki z przerwami biorę od lat

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy