9 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. |Zmiany w Twoim organizmie. Przeskocz do treści

9 tydzień ciąży. Kalendarz ciąży

W 9 tygodniu ciąży niektóre kobiety promienieją, a inne – wręcz przeciwnie. To związane z szalejącymi w organizmie hormonami, które powodują też zmiany nastrojów i huśtawkę emocjonalną. Jeśli należysz do pierwszej grupy, Twoja cera znacznie się poprawia. Jeśli do drugiej, skóra wytwarza więcej sebum, więc może zacząć mocniej się przetłuszczać, co powoduje wypryski i niedoskonałości.

Niestety wciąż czujesz tkliwość i lekką bolesność piersi, brodawki stają się ciemniejsze. Już niedługo przestaniesz mieścić się w dotychczasowe biustonosze. Najlepiej rozpocznij też stosowanie kremów przeciwko rozstępom, żeby zapobiec ich wystąpieniu na brzuchu. 9 tydzień ciąży to dla wielu przyszłych mam nadal okres zmęczenia, mdłości i początek zachcianek.

9 tydzień ciąży. Badania, które warto wykonać

Pierwsza wizyta u ginekologa już prawdopodobnie za Tobą, a jeśli nie – wybierz się do lekarza jak najszybciej! Być może wykonałaś też już badania, które są przewidziane do 10 tygodnia ciąży przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.

Jakie? Chodzi o badanie ginekologiczne, cytologię, ocenę pH wydzieliny z pochwy, pomiar ciśnienia, wagi i wzrostu, badanie moczu, morfologię, badanie piersi, oznaczenie Rh, badanie stężenia glukozy, analizę przeciwciał odpornościowych oraz testy: VDRL (w kierunku kiły), w kierunku HIV, HCV, różyczki i toksoplazmozy. Jeśli stomatolog ustalił plan leczenia Twoich zębów, być może byłaś już na jakiejś wizycie.

9 tydzień ciąży. Rozwój i wygląd Twojego dziecka

W 9 tygodniu ciąży Twój maluszek ma już ok. 2,5 centymetra i waży ok. 2-3 gramy. Jego główka zajmuje ponad połowę długości i przylega do klatki piersiowej, ponieważ mózg mocno się rozwija. Buzia nabiera „zwykłych” cech: oczy przesuwają się do przodu, pojawiają się wargi (przede wszystkim górna) i dziurki w nosie.

Mocno rozwijają się także mięśnie, kurcząc się i rozkurczając, a rączki i nóżki wciąż się wydłużają. Zmiany następują też jeśli chodzi o skórę, która staje się grubsza i coraz mniej przezroczysta. Serce maluszka zaczyna pompować krew.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy