12 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Zmiany w Twoim organizmie.

12 tydzień ciąży. Kalendarz ciąży

Tydzień 12. to moment, w którym mogą mijać najbardziej dokuczliwe dolegliwości. Wszystko zależne jest od stężenia hormonów. Prawdopodobnie mijają mdłości, a jedzenie zaczyna znów sprawiać Ci przyjemność. Poprawia się też Twoje samopoczucie, jednak możesz mieć wahania – raz mieć dużo energii, a raz czuć się zmęczona. Ze względu na podnoszenie macicy zaokrągla się też brzuch.

Czeka Cię również czas zwiększonej ochoty na seks – nie dość, że wyrzuty hormonów nie są tak dokuczliwe, to jeszcze narządy płciowe stają się mocniej ukrwione, a ilość wydzieliny z pochwy zwiększona. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie musisz bać się o dziecko – uprawiaj seks tak często, jak tylko masz ochotę!

Chociaż zwiększona ilość śluzu z pochwy jest normalna, jeśli towarzyszą jej pieczenie, swędzenie czy inne nieprzyjemne objawy – szybko udaj się do ginekologa.

12 tydzień ciąży. Badania, które warto wykonać

Na tygodnie 11-14 Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje badanie ogólne podmiotowe i ginekologiczne, pomiar ciśnienia tętniczego krwi, pomiar masy ciała i pierwsze dokładne USG. Lekarz przeprowadza też ocenę ryzyka ciążowego i ocenę pH wydzieliny pochwowej oraz udziela szczegółowych wskazówek na temat zdrowego stylu życia.

Być może powinnaś wykonać też badanie ogólne moczu i przesiewowe badanie w kierunku wad genetycznych (test PAPP-A) – skonsultuj to ze swoim ginekologiem.

12 tydzień ciąży. Rozwój i wygląd Twojego dziecka

Twoje dziecko ma teraz ok. 5-6 centymetrów i waży ok 10 gramów (tyle co duża oliwka!). Jego narządy i układy przechodzą do dalszych etapów rozwoju. Między innymi w mózgu tworzą się synapsy, co jest bardzo ważne dla dalszego rozwoju. Maluch intensywnie wykorzystuje też mięśnie i stawy, żeby nauczyć się nimi działać, dlatego mocno się rusza – Ty jeszcze tego nie czujesz, bo dziecko jest malutkie.

Usta przygotowują się do ssania, a dziecko ćwiczy połykanie i układ oddechowy, połykając płyn owodniowy. Skórę dziecka zaczynają pokrywać zawiązki cebulek włosowych, by później wytworzył się meszek lanugo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Nasi partnerzy

Skip to content