12 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Zmiany w Twoim organizmie. Przeskocz do treści

12 tydzień ciąży. Kalendarz ciąży

Tydzień 12. to moment, w którym mogą mijać najbardziej dokuczliwe dolegliwości. Wszystko zależne jest od stężenia hormonów. Prawdopodobnie mijają mdłości, a jedzenie zaczyna znów sprawiać Ci przyjemność. Poprawia się też Twoje samopoczucie, jednak możesz mieć wahania – raz mieć dużo energii, a raz czuć się zmęczona. Ze względu na podnoszenie macicy zaokrągla się też brzuch.

Czeka Cię również czas zwiększonej ochoty na seks – nie dość, że wyrzuty hormonów nie są tak dokuczliwe, to jeszcze narządy płciowe stają się mocniej ukrwione, a ilość wydzieliny z pochwy zwiększona. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie musisz bać się o dziecko – uprawiaj seks tak często, jak tylko masz ochotę!

Chociaż zwiększona ilość śluzu z pochwy jest normalna, jeśli towarzyszą jej pieczenie, swędzenie czy inne nieprzyjemne objawy – szybko udaj się do ginekologa.

12 tydzień ciąży. Badania, które warto wykonać

Na tygodnie 11-14 Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje badanie ogólne podmiotowe i ginekologiczne, pomiar ciśnienia tętniczego krwi, pomiar masy ciała i pierwsze dokładne USG. Lekarz przeprowadza też ocenę ryzyka ciążowego i ocenę pH wydzieliny pochwowej oraz udziela szczegółowych wskazówek na temat zdrowego stylu życia.

Być może powinnaś wykonać też badanie ogólne moczu i przesiewowe badanie w kierunku wad genetycznych (test PAPP-A) – skonsultuj to ze swoim ginekologiem.

12 tydzień ciąży. Rozwój i wygląd Twojego dziecka

Twoje dziecko ma teraz ok. 5-6 centymetrów i waży ok 10 gramów (tyle co duża oliwka!). Jego narządy i układy przechodzą do dalszych etapów rozwoju. Między innymi w mózgu tworzą się synapsy, co jest bardzo ważne dla dalszego rozwoju. Maluch intensywnie wykorzystuje też mięśnie i stawy, żeby nauczyć się nimi działać, dlatego mocno się rusza – Ty jeszcze tego nie czujesz, bo dziecko jest malutkie.

Usta przygotowują się do ssania, a dziecko ćwiczy połykanie i układ oddechowy, połykając płyn owodniowy. Skórę dziecka zaczynają pokrywać zawiązki cebulek włosowych, by później wytworzył się meszek lanugo.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy