Przeskocz do treści

Ciąża po poronieniu – jak się przygotować?

Aktualizacja 17 kwietnia 2018 r.

Ciąża po poronieniu jest jak najbardziej możliwa – szansa na zdrowe dziecko po pierwszej utracie ciąży to prawie 90%. Powinnaś jednak pamiętać o odpowiedniej diagnostyce i przygotowaniu organizmu, a także przyjmowaniu kwasu foliowego. Ważne jest również odzyskanie równowagi psychicznej.

Kiedy starać się o ciążę po poronieniu
Jakie badania wykonać przed staraniem się o ciążę po poronieniu?
Zadbaj o psychikę
Pamiętaj o kwasie foliowym
Pamiętaj o zdrowym trybie życia

Ciąża po poronieniu – kiedy zacząć się starać?

Kobiecy organizm jest gotowy na następną ciążę podczas pierwszej owulacji po poronieniu. Zwykle pojawia się ona po ok. 2-8 tygodniach.

Zaleca się jednak odczekanie minimum 3-6 miesięcy. Warto w tym czasie przeprowadzić badania, odpocząć fizycznie i psychicznie oraz zregenerować siły.

Każdy przypadek jest inny, dlatego może się okazać, że potrzebujesz mniej lub więcej czasu. Pamiętaj, że zarówno Ty i Twój partner musicie czuć się w pełni gotowi na kolejne dziecko.

Ciąża po poronieniu – jakie badania wykonać?

Po poronieniu warto wykonać przede wszystkim badanie w kierunku wad genetycznych płodu. Za ok. 70% wszystkich poronień odpowiedzialne są bowiem spontaniczne wady w DNA. Są one niezależne od rodziców, a co więcej – najczęściej nie pojawią się już w kolejnej ciąży. Często zdarza się więc, że po wykonaniu tych badań można skrócić diagnostykę i szybciej wrócić do równowagi.

Czy wiesz, że…
W badaniu chorób genetycznych płodu jako przyczyny poronienia bardzo ważne jest ustalenie, czy materiał pochodzi faktycznie od płodu, a nie od matki. Wybierając laboratorium upewnij się, że zbada również Twój wymaz z policzka aby porównać Twoje DNA z materiałem genetycznym próbki przekazanej do badania. Tylko wtedy będziesz miała pewność, że wynik badania dotyczy dziecka, a nie Ciebie.

Warto przeprowadzić też inne testy genetyczne – w kierunku trombofilii wrodzonej (u kobiety) i kariotypu (u obojga rodziców). Do poronienia może przyczyniać się też niezdiagnozowana i nieleczona celiakia (trwała nietolerancja glutenu), dlatego badanie w kierunku genów za nią odpowiedzialnych również dobrze przeprowadzić u obojga partnerów po stracie.

Za poronienia mogą odpowiadać też wady w budowie anatomicznej, choroby wirusowe i zakaźne (np. różyczka) czy choroby autoimmunologiczne.

Ciąża po poronieniu – zadbaj też o psychikę

Przeżycie żałoby, pogodzenie się ze stratą i odzyskanie równowagi również są niezbędne do tego, by myśleć o kolejnym dziecku. Możecie skorzystać z pomocy psychologa, grup wsparcia czy rekolekcji. Nie bójcie się prosić o pomoc i wsparcie najbliższych. Specjaliści ostrzegają też, że następna ciąża nie może być „lekarstwem” na poronienie – mogłoby się to negatywnie odbić na psychice dziecka.

Zobacz też: Żałoba po poronieniu

Ciąża po poronieniu – pamiętaj o kwasie foliowym

Kwas foliowy, zwany „witaminą życia”, jest bardzo ważny dla prawidłowego rozwoju dziecka – szczególnie w pierwszych tygodniach ciąży. Wtedy ma miejsce rozwój cewy nerwowej, która ma później przekształcić się w rdzeń kręgowy i mózg. Niedobory kwasu foliowego na tym etapie mogą powodować m.in. bezmózgowie czy rozszczep kręgosłupa. Z tego powodu zaleca się suplementację kwasu foliowego minimum 3 miesiące przed planowaną ciążą, żeby mieć pewność, że dziecko na pewno od pierwszych dni ciąży będzie otrzymywać tę witaminę.

Warto jednak wiedzieć, że w niektórych przypadkach przyjmowanie zwykłego kwasu foliowego nie wystarczy.

Według Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników u kobiet, które mają polimorfizm genu MTHFR bardziej skuteczna jest suplementacja aktywnym kwasem foliowym w porównaniu ze zwykłym.

Planując ciążę, można wykonać badanie wariantu C677T/A1298C genu MTHFR, które pozwoli lekarzowi dobrać odpowiednią  formę i dawkę kwasu foliowego. Bierze on zwykle pod uwagę również wyniki badania poziomu homocysteiny, witaminy B12 i kwasu foliowego we krwi.

Również wspomniana wcześniej celiakia może powodować kłopoty z wchłanianiem witamin, ponieważ istotą tej choroby jest degradacja kosmków jelitowych pod wpływem glutenu. Kosmki te odpowiadają właśnie za przyswajanie składników odżywczych z pożywienia czy suplementów.

Ciąża po poronieniu – pamiętaj o zdrowym trybie życia

Zbilansowana dieta, rezygnacja z używek, aktywność fizyczna – to wszystko pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Pozwala również poprawić płodność zarówno mężczyzny, jak i kobiety. Jeśli chcecie starać się o ciążę po poronieniu, powinniście pamiętać o tych wskazówkach. Wspólna aktywność fizyczna czy gotowanie zdrowych posiłków dodatkowo zbliżą Was do siebie i pozwolą spędzić czas razem.

 

Więcej informacji

Masz pytania odnośnie ciąży po poronieniu? Napisz do nas na adres info@prekoncepcja.pl.

Źródła:

Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie wybranych patologii ciąży oraz postępowania w ciąży po zapłodnieniu in vitro, 2004.

Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży, 2011

Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących, 2014

D. Bomba-Opoń, L. Hirnle, J. Kalinka, A. Seremak-Mrozikiewicz: Suplementacja folianów w okresie przedkoncepcyjnym, w ciąży i połogu. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017 tom 2, nr 5, s. 213.

5/5 - (2 głos / głosy)
5/5 - (2 głos / głosy)

1 thoughts on “Ciąża po poronieniu – jak się przygotować?

  • 6 grudnia 2018 o 1:11 pm
    Permalink

    Kobiety, które mają problem z poronieniami mogą wiele przydatnych rzeczy przeczytać na http://www.poronilam.pl – sama z tej strony korzystałam. Mają dużo przydatnych poradników, z których można się dowiedzieć o swoich prawach.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy