19 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Zmiany w Twoim organizmie Przeskocz do treści

19 tydzień ciąży. Kalendarz ciąży

Już niedługo czeka Cię półmetek ciąży! Zleciało bardzo szybko, prawda? Prawdopodobnie przybrałaś w sumie 4-5 kilogramów, a bóle pleców dają o sobie znać coraz bardziej. Również stopy coraz mocniej puchną, a do tego przestają mieścić się do butów. Dlaczego? Rozluźniają się więzadła stawowe, a woda gromadzi się w organizmie. Prawdopodobnie musisz kupować teraz o rozmiar większe buty – być może rozmiar stopy nie wróci po porodzie do poprzedniego i wtedy również będą jak ulał.

Brzuszek masz wyraźnie zaokrąglony, macica wyczuwalna jest nad pępkiem. Na razie ruchy maluszka nie są odczuwalne, jednak czasami pojawia się delikatne przelewanie – głównie po dużym posiłku. Nadal towarzyszą Ci kłopoty z koncentracją, krwawienie dziąseł i katar hormonalny, który niestety nie jest przyjemny.

Jeśli jednak czujesz się zaniepokojona, bo opuchlizna nóg jest bardzo duża, a Twoje ciśnienie krwi wzrasta – to może być zatrucie ciążowe. Opuchlizna, szczególnie od kolan w dół, zaczerwienienie i ocieplenie kończyn może też świadczyć o niebezpiecznej zakrzepicy.

19 tydzień ciąży. Badania, które warto wykonać

To prawie ostatni dzwonek na realizację badań zaplanowanych na tygodnie 15-20 przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Być może wszystkie już wykonałaś i teraz czekasz na kolejną wizytę? Jeśli nie, umów się ze swoim lekarzem jak najszybciej, żeby sprawdzić, czy wszystko w porządku. Na te tygodnie rekomenduje się wykonanie badań ogólnych, ginekologicznych, pomiaru masy ciała i ciśnienia krwi, oceny pH wydzieliny z pochwy, morfologii krwi, badania moczu i oznaczenia przeciwciał anty-Rh.

19 tydzień ciąży. Rozwój i wygląd Twojego dziecka

W 19 tygodniu ciąży Twoje dziecko wciąż nie ma otwartych oczu. Coraz bardziej zaczyna się ruszać, kręcąc się, wymachując rączkami i nóżkami czy wykonując fikołki. Nadal nie czujesz jednak tych ruchów, ponieważ ma bardzo dużo miejsca w worku owodniowym. Każda z takich aktywności może trwać nawet 15-20 minut!

Rytm maluszka opiera się teraz o drzemki i ciągłe ćwiczenia, dzięki którym uczy się potrzebnych czynności, a układy się rozwijają. Jeśli chcesz, może kupić słuchawki lekarskie, żeby słuchać bicia serduszka dziecka. Być może uda Ci się je usłyszeć również bez nich! Co ważne, dzidziuś słyszy teraz głosy spoza brzuszka. Uczy się również Twojego. Mów do niego dużo, włączaj muzykę czy śpiewaj.


Sorry, there are no polls available at the moment.
Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy