Przeskocz do treści

6 najczęstszych powodów zatrzymania miesiączki

Występują u Ciebie problemy z miesiączką? Z tego powodu pewnie obawiasz się, czy uda Ci się zajść w ciążę. Pamiętaj, że w tym przypadku pomogą Ci przede wszystkim prawidłowa diagnostyka i ewentualna terapia. Poznaj 6 najczęstszych przyczyn zatrzymania miesiączki.

Zatrzymanie miesiączki – przyczyny

1. Zaburzenia hormonalne

Być może masz nieprawidłowe stężenie hormonów płciowych/i lub tarczycowych. Taki stan rzeczy może być spowodowany m.in. niedoczynnością albo nadczynnością tarczycy, zapaleniem tarczycy (Hashimoto), zespołem Cushinga czy innymi zaburzeniami, które objawiają się wahaniami hormonów.
Najczęściej za zatrzymanie miesiączki odpowiada jednak zespół policystycznych jajników (PCOS). Jego symptomy to nie tylko kłopoty z regularnością cyklu, ale też trądzik, otyłość czy nadmierne owłosienie.

2. Celiakia lub hemochromatoza – choroby genetyczne

Zarówno jedna, jak i druga choroba może objawiać się w sposób nieoczywisty, rzadko z nimi łączony. Mogą to być właśnie problemy z miesiączką, niepłodność czy nieregularne cykle. Dlaczego?
Celiakia polega na nieprawidłowej reakcji organizmu na gluten, który działa na chorego toksycznie, niszcząc kosmki jelitowe. Kosmki te odpowiadają za wchłanianie substancji odżywczych, a więc zniszczone powodują liczne niedobory. Co więcej, u kobiet chorych na celiakię menopauza może wystąpić aż 4 lata wcześniej!

Przy hemochromatozie dostarczane z pożywieniem czy suplementami żelazo odkłada się w tkankach i organach, zaburzając ich pracę, np. powodując zatrzymanie miesiączki czy wczesną menopauzę oraz wiele innych powikłań.

3. Inne czynniki genetyczne

Zatrzymanie miesiączki, ustanie funkcji jajników czy inne kłopoty mogą wiązać się właśnie z nimi. Oprócz chorób genetycznych mogą występować u Ciebie np. wady w chromosomach. Często nie dają innych widocznych objawów, a ich obecność daje o sobie znać właśnie w taki sposób.

Warto skorzystać z porady genetyka, który ustali niezbędną listę badań DNA. Dzięki nim będziesz mogła zobaczyć, czy to czynniki genetyczne odpowiadają za zatrzymanie miesiączki. U wielu osób wykonuje się przede wszystkim badanie kariotypu, czyli zestawu wszystkich chromosomów.

4. Zbyt duży stres

Być może miałaś ostatnio jakieś kłopoty w pracy? A może problemy rodzinne czy inne? Jeśli tak, to właśnie przewlekły stres może odpowiadać za zatrzymanie miesiączki. W czasie stresujących chwil organizm produkuje zbyt dużo prolaktyny. Ten hormon w zbyt wysokim stężeniu może właśnie zatrzymywać owulację, a więc i krwawienie miesiączkowe.

Pamiętaj, że nerwy niekorzystnie wpływają na cały organizm, dlatego warto zmniejszyć liczbę stresujących sytuacji. To oczywiście nie zawsze możliwe, dlatego postaraj się zrelaksować, np. uprawiając sport czy korzystając z masaży.

5. Za niska lub za wysoka waga ciała

Wahania wagi nie wpływają dobrze na Twój organizm. Zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska ilość tkanki tłuszczowej może spowodować problemy z miesiączką. Dzieje się tak, ponieważ tkanka tłuszczowa uwalnia substancje, które wpływają na Twój cykl. Zatrzymanie miesiączki może nastąpić wtedy, gdy masz poniżej 16% tłuszczu lub BMI powyżej 35.

Jeśli więc ostatnio nadmiernie się odchudzałaś lub wręcz przeciwnie – znacznie przybrałaś na wadze, to właśnie to może być przyczyną Twoich kłopotów. Ureguluj masę ciała, najlepiej pod okiem dietetyka.

6. Odstawienie antykoncepcji hormonalnej

W tym przypadku jednak zatrzymanie miesiączki powinno trwać maksymalnie 2 miesiące. W przeciwnym razie konieczne może być jej uregulowanie lekami. Dlaczego po odstawieniu tabletek, krążków czy plastrów mogą pojawić się problemy z miesiączką? Przez ostatnie lata czy miesiące Twój organizm miał dostarczane konkretne dawki hormonów. Teraz ta równowaga może być zaburzona, co powoduje rozregulowanie.

Zobacz też: Rezerwa jajnikowa a płodność


Autor: www.prekoncepcja.pl

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

4.8/5 - (10 głos / głosy)
4.8/5 - (10 głos / głosy)

3 thoughts on “6 najczęstszych powodów zatrzymania miesiączki

 • 29 sierpnia 2017 o 6:14 pm
  Permalink

  u mnie na szczęście problem nieregularnych miesieczęk i bardzo silnych przy tym dolegliwości, wynikał z rozregulowanej gospodarki hormonalnej, z którą jak wiadomo najlepiej walczyć własnie hormonami, ale że ja nie mogę ich przyjmowac w nadmiernych ilościach, to ciezko bylo spasowac tabletki, wiec sie meczylam dalej ;/ ostatecznie w wieku 28 lat nowa ginekolog zaproponowała wkładkę hormonalną, która rzeczywiscie pomogła. Po 3 mscach miesiączka stała się “normalna” – krwawienia standardowe, a bóle też jak najbardziej “w kobiecym stylu” ;p

  Odpowiedz
 • 19 października 2017 o 10:28 am
  Permalink

  U mnie powod byl ten pierwszy, przeprowadzka do innego kraju i wzmozony stres spowodowal zanik miesiaczki wynikiem czego, moje hormony niezle zamieszaly. Aktualnie biore ovarin by te hormony ujarzmić i pokazać im właściwą drogę i jest coraz lepiej 🙂

  Odpowiedz
  • 26 stycznia 2023 o 7:28 pm
   Permalink

   Witam co może być że dostałam miesiączki a na drugi dzień minął???

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy