8 tydzień ciąży. Kalendarz ciąży
W 8 tygodniu ciąży masz już ok. 2 centymetrów więcej w talii, ponieważ macica powiększa się z każdym dniem, a narządy wewnętrzne rozpoczynają przemieszczanie się. Rosną także Twoje piersi, stają się jednocześnie tkliwe i lekko obolałe. Pomoże delikatny masaż, na który na pewno nie będziesz musiała swojego partnera namawiać!
Możesz odczuwać też coraz większe zmęczenie oraz potrzebę oddawania moczu. Mdłości, wymioty i nadwrażliwość na zapachy stają się szczególnie dokuczliwe, ale niedługo – już za 2-3 tygodnie – miną. Warto jednak wiedzieć, że istnieją też takie przyszłe mamy, które nadal nie mają żadnych szczególnych objawów.
8 tydzień ciąży. Badania, które warto wykonać
Być może byłaś już na pierwszej wizycie u ginekologa, ale jeśli nie – warto, abyś udała się do lekarza teraz, w 8 tygodniu ciąży. Jak wygląda takie spotkanie? Lekarz przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad, pytając o przebyte choroby, zabiegi i operacje, poprzednie ciąże, zażywane przez Ciebie leki czy występowanie chorób w rodzinie Twojej i partnera. Nie bój się mówić otwarcie o wszystkim – od tego zależy nie tylko Twoje zdrowie, ale też Twojego dziecka! Zostanie założona też karta ciąży, z wiekiem ciąży wyliczonym na podstawie daty ostatniego okresu.Do 10 tygodnia ciąży Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca także wykonanie następujących badań: ginekologicznego, cytologicznego, oceny pH wydzieliny pochwowej, badania moczu, pomiaru ciśnienia, pomiaru masy ciała i wzrostu, badania piersi, morfologii krwi, oznaczenia Rh, badania stężenia glukozy, analizy przeciwciał odpornościowych, badania VDRL (w kierunku kiły) oraz testy w kierunku HIV, HCV, różyczki i toksoplazmozy. Warto udać się również do dentysty.
8 tydzień ciąży. Rozwój i wygląd Twojego dziecka
W 8 tygodniu ciąży dzidziuś ma niemal 2 centymetry, rozmiarami przypominając owoc maliny lub ziarno fasoli. Jego ciało nabiera wydłużonego kształtu, a skóra jest cieniutka i przezroczysta. Z tego powodu naczynia krwionośne, kostki i narządy są przez nią widoczne. Serduszko malucha bije wyraźnie.
Zaczynają rozdzielać się paluszki dziecka, pojawiają się kciuki. Stawy maluszka rozpoczynają kształtowanie, natomiast kości stają się coraz twardsze. Co ważne, na jego buzi formuje się nosek, a oczy – po bokach główki, by po kilku tygodniach pojawić się w odpowiednim miejscu. Ucho środkowe (będzie odpowiadało za zmysł równowagi) zaczyna się unerwiać.