30 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Zmiany w Twoim organizmie. Przeskocz do treści

30 tydzień ciąży. Kalendarz ciąży.

30 tydzień ciąży to czas, w którym możesz mieć jeszcze większy apetyt. To normalne – rozwija się tkanka tłuszczowa Twojego maluszka. Pamiętaj jednak, żeby zadbać o odpowiednią dietę. Powinna być zbilansowana i urozmaicona, dzięki czemu korzystnie wpłynie zarówno na zdrowie dziecka, jak i Twoje. Dostarczając organizmowi niezbędnych wartości odżywczych, zadbasz też o samopoczucie i wygląd skóry, włosów oraz paznokci. Zmniejszysz także towarzyszące Ci zaparcia i zgagę.

To również dobry moment na zapisanie się do szkoły rodzenia, w której będziesz ćwiczyć prawidłowe oddychanie i dowiesz się wielu istotnych informacji na temat porodu. Co więcej, Twój brzuszek rośnie coraz bardziej, co może powodować problemy z utrzymaniem równowagi i bóle kręgosłupa. Aby ich uniknąć, postaraj się nie stawać w pozycji wypinającej mocno brzuch.

30 tydzień ciąży. Badania, które warto wykonać

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne umieściło w kalendarzu badań na tygodnie 27-32 następujące badania diagnostyczne: moczu, morfologię krwi, trzecie USG oraz badanie przeciwciał odpornościowych.

Inne testy do wykonania w tym okresie to: ocena wysokości dna macicy i ph wydzieliny z pochwy, badanie ginekologiczne, sprawdzenie czynności serca dziecka, pomiar Twojej masy ciała oraz pomiar ciśnienia krwi i kontrola piersi.

Jeśli wykonałaś już te badania, następne będą do zrealizowania od 33 tygodnia. Jeśli nie – postaraj się szybko umówić ze swoim ginekologiem.

30 tydzień ciąży. Rozwój i wygląd Twojego dziecka

Maluszek rośnie teraz bardzo szybko – obecnie waży ponad 1400 gramów i ma już ok. 44 centymetry! Następuje również intensywny rozwój mózgu, który staje się coraz bardziej pofałdowany, co umożliwi dziecku szybką naukę po porodzie. Lepiej rozwinięty mózg może też regulować temperaturę, dlatego zanika meszek lanego, a naczynia krwionośne stają się bardziej widoczne przez skórę.

Tydzień 30 wiąże się też z dalszym rozwojem organów płciowych: u chłopców jądra zstępują do moszny, u dziewczynek następuje zaznaczenie łechtaczki. To również czas dojrzewania mięśni i płuc. Całkowicie wykształcił się też słuch maluszka. Wiele dzieci w tym właśnie tygodniu układa się także główką w dół.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy