Endometrioza. Objawy, diagnostyka i leczenie endometriozy Przeskocz do treści

Endometrioza. Objawy, diagnostyka i leczenie endometriozy

Endometrioza jest chorobą, która polega na obecności tkanek przypominających błonę śluzową macicy (endometrium) poza jamą macicy. Najczęściej występuje u kobiet w wieku rozrodczym (6-15% populacji). Może znacząco obniżyć ich płodność i być przyczyną bardzo bolesnych miesiączek. Czym jeszcze objawia się endometrioza? Jak przebiega diagnostyka i leczenie tego schorzenia? Sprawdźmy!

Spis treści:
Jakie są objawy endometriozy
Przyczyny endometriozy
Jak wykryć endometriozę? Diagnostyka endometriozy
Jak leczyć endometriozę?
Leczenie laparoskopowe endometriozy
Leczenie laparoskopowe endometriozy – korzyści dla pacjentki
Leczenie laparoskopowe endometriozy  – przeciwwskazania

Endometrioza – objawy. Jak rozpoznać endometriozę?

Endometrioza powoduje przede wszystkim ból. Kobiety dotknięte tym schorzeniem często skarżą się na bolesne i/lub obfite miesiączki, ból podczas stosunku oraz podczas oddawania moczu czy stolca.

Tuż przed miesiączką lub w jej tracie mogą pojawić się również biegunka na przemian z zaparciami wzdęcia brzucha czy bóle w okolicy krzyżowej. Możliwych symptomów endometriozy jest bardzo dużo.

Jednak choroba bardzo często przebiega bezobjawowo. Kobieta dowiaduje się, że na nią cierpi przypadkowo – podczas innych badań czy zabiegów operacyjnych. Zdarza się, że jednym objawem endometriozyproblemy z poczęciem dziecka.

Endometrium – przyczyny

Z medycznego punktu widzenia endometrioza polega na niewłaściwym umiejscowieniu się błony śluzowej macicy.

Powinna ona oczywiście wyścielać jamę macicy, jednak u kobiet z endometriozą znajduje się w innym miejscu – w jajnikach, narządach miednicy małej, odbycie, pęcherzu moczowym, jak również w miejscach znacznie oddalonych od macicy, np. w płucach, oku, a nawet mózgu! Fragmenty błony śluzowej macicy mogą „zawędrować” praktycznie wszędzie.

Dlaczego tak się dzieje? Nie do końca wiadomo. U niektórych kobiet podczas menstruacji dochodzi do wstecznego wypływu krwi menstruacyjnej, która przez jajowody przedostaje się do jamy otrzewnej. Wówczas komórki błony śluzowej macicy mogą wszczepić się tam, gdzie nie powinny. Jednak nie jest to regułą, ponieważ nie wszystkie kobiety z wstecznym wypływem krwi menstruacyjnej mają endometriozę. Czasem choroba występuje rodzinnie, dlatego przypuszcza się, że może mieć podłoże genetyczne.

Jak wykryć endometriozę?

Pierwszym elementem diagnostyki jest zawsze dokładny wywiad z pacjentką. Lekarz musi bowiem wychwycić te objawy, które rzeczywiście mogą sugerować endometriozę. Po przeprowadzeniu wywiadu przechodzi się do badania ginekologicznego z użyciem specjalnego wziernika. Dzięki temu można wykryć ewentualne ogniska endometriozy, które podczas zwykłego, palpacyjnego badania ginekologicznego łatwo przeoczyć. Choć już w badaniu ginekologicznym u kobiet z endometriozą lekarze czasem wyczuwają charakterystyczne guzkowate zmiany i torbiele endometrialne. Następnie sięga się po USG przezpochwowe, które ma ocenić stan macicy.

„Złotym standardem” w diagnostyce endometriozy jest obecnie laparoskopia. W trakcie zabiegu laparoskopowego usuwa się powstałe zmiany i podaje je badaniu histopatologicznemu. Jest to więc narzędzie diagnostyczne i lecznicze jednocześnie.

Endometrioza – leczenie

Ponieważ w dalszym ciągu nie znamy dokładnej przyczyny endometriozy, terapia polega głównie na łagodzeniu objawów. Najczęściej łączy się leczenie farmakologiczne z leczeniem operacyjnym.

Leczenie farmakologiczne polega na zażywaniu hormonów, m.in. preparatów progestagenowych lub estrogenowo-progestagenowych. Czasem stosuje się również niesterydowe leki przeciwzapalne, w celu złagodzenia bólu menstruacyjnego.

Po leczenie operacyjne, w tym laparoskopię, sięga się natomiast w celu usunięcia ognisk i torbieli endometrialnych oraz zrostów powstałych w przebiegu choroby, które mogą być przyczyną niedrożności jajowodów. Kobiety nieplanujące ciąży, u których leczenie farmakologiczne nie przyniosło poprawy, niekiedy decydują się na usunięcie obu jajników.

Endometrioza – leczenie laparoskopowe endometriozy

Leczenie laparoskopowe endometriozy to zabieg operacyjny, który uważa się obecnie za złoty standard w diagnostyce i leczeniu endometriozy. Zabieg laparoskopowy polega na wprowadzeniu do jamy brzusznej pacjentki specjalnego narzędzia optycznego – laparoskopu, a następnie dokonaniu szczegółowej obserwacji zmian chorobowych i ich usunięciu. Laparoskopowo można usunąć endometrialne torbiele jajników, a także ogniska choroby na otrzewnej, jajnikach lub jajowodach.

Koszt wykonania zabiegu laparoskopowego endometriozy zależy od rodzaju i stopnia zaawansowania endometriozy. Aby można było wykonać zabieg laparoskopowy, do ciała pacjentki wprowadza się przez powłoki brzuszne igłę odmową oraz insuflator. Narzędzia te wpompowują do ciała gaz (azot, tlen, dwutlenek węgla lub podtlenek azotu) konieczny do przeprowadzenia zabiegu. Po leczeniu operacyjnym lekarz często zaleca dalsze leczenie, mające na celu zapobiec nawrotom choroby. Leczenie takie może mieć postać leczenia hormonalnego lub farmakologicznego.

Leczenie laparoskopowe endometriozy – korzyści dla pacjentki

Dzięki laparoskopii endometriozy możliwe jest precyzyjne zlokalizowanie, a następnie usunięcie nawet najmniejszych zrostów i ognisk choroby.

Inne korzyści, które niesie za sobą leczenie laparoskopowe endometriozy [3] to:

  • brak szpecących blizn na skórze brzucha po zabiegu,
  • niewielka utrata krwi podczas wykonywania zabiegu,
  • niewielkie ryzyko powstania zrostów pooperacyjnych,
  • przyspieszona rekonwalescencja pacjentki i skrócony czas hospitalizacji – pacjentka po zabiegu laparoskopii endometriozy może już po 24 godzinach od wykonania zabiegu normalnie funkcjonować, dzięki laparoskopii szybciej może ona powrócić do aktywności fizycznej i zawodowej,
  • zmniejszone ryzyko wystąpienia powikłań zakażeń rany pooperacyjnej oraz pooperacyjnych dolegliwości bólowych,
  • zwiększenie szans pacjentki na ciążę, pomimo endometriozy.

Leczenie laparoskopowe endometriozy – przeciwwskazania

Laparoskopia endometriozy to zabieg, o którego wykonaniu decyzję podejmuje zawsze lekarz chirurg. Poniżej prezentujemy względne i bezwzględne przeciwskazania do wykonania laparoskopii endometriozy.

Względne przeciwwskazania do wykonania zabiegu laparoskopowego to:

  • przebyte wcześniej liczne operacje jamy brzusznej i okolic jamy brzusznej,
  • powikłania ostrych chorób jamy brzusznej, np. rozlane zapalenie otrzewnej lub zakażenia w obrębie jamy brzusznej,
  • przepuklina przeponowa lub przepuklina w ścianie jamy brzusznej,
  • zaawansowana ciąża.

Bezwzględne przeciwskazania do leczenia laparoskopowego endometriozy to:

  • ostry zespół wieńcowy (inaczej OZW lub zawał serca),
  • skłonność do gwałtownych krwotoków i zaburzenia krzepliwości krwi,
  • zaburzenia niestabilne hemodynamicznie.

Źródła:

[1] Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące diagnostyki i metod leczenia endometriozy, „Ginekologia Polska” 2012, 11, 83, s. 871-876.
[2] L. C. Giudice, Endometrioza, „Ginekologia po Dyplomie” listopad 2010, s. 19-28.

[3] https://szpital.medfemina.pl/dlaczego-endometrioze-nalezy-usuwac-laparoskopowo/

[4] Palanivelu C., 2002. Palanivelu’s Text Book of Surgical Laparoscopy. Jaypee Brothers Publishers, s. 88.

Autorzy: prekoncepcja.pl, Alicja Hudzik | Aktualizacja: 5 marca 2020 r.

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

Zdjęcie: Wavebreakmedia/depositphotos.com

Opowieść o Marcie – i nadziei…

Poznaj historię Marty, która od 10 lat stara się o dziecko i cierpi na endometriozę. Marta chce walczyć, jednak potrzebuje do tego wsparcia finansowego. Więcej informacji i zbiórka na pomagam.pl.

Możesz pomóc również przez udostępnienie tej informacji!

Oceń artykuł
Oceń artykuł

1 thoughts on “Endometrioza. Objawy, diagnostyka i leczenie endometriozy

  • 22 marca 2020 o 10:42 am
    Permalink

    ja mialam wykonywana operacje laparoskopowa przed dr Siekierskiego w szpitalu Medicover, stadium choroby bylo tak zaawansowane, ze to byla jedna mozliwa metoda. Teraz jest juz lepiej i wracam do zdrowia, jestem pod dobra opieka i wszystko jest na dobrej drodze 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy