Endometrioza. Objawy, diagnostyka i leczenie endometriozy

Endometrioza. Objawy, diagnostyka i leczenie endometriozy

Endometrioza jest chorobą, która polega na obecności tkanek przypominających błonę śluzową macicy (endometrium) poza jamą macicy. Najczęściej występuje u kobiet w wieku rozrodczym (6-15% populacji). Może znacząco obniżyć ich płodność i być przyczyną bardzo bolesnych miesiączek. Czym jeszcze objawia się endometrioza? Jak przebiega diagnostyka i leczenie tego schorzenia? Sprawdźmy!

Spis treści:
Jakie są objawy endometriozy
Przyczyny endometriozy
Jak wykryć endometriozę? Diagnostyka endometriozy
Jak leczyć endometriozę?

Endometrioza – objawy. Jak rozpoznać endometriozę?

Endometrioza powoduje przede wszystkim ból. Kobiety dotknięte tym schorzeniem często skarżą się na bolesne i/lub obfite miesiączki, ból podczas stosunku oraz podczas oddawania moczu czy stolca.

Tuż przed miesiączką lub w jej tracie mogą pojawić się również biegunka na przemian z zaparciami wzdęcia brzucha czy bóle w okolicy krzyżowej. Możliwych symptomów endometriozy jest bardzo dużo.

Jednak choroba bardzo często przebiega bezobjawowo. Kobieta dowiaduje się, że na nią cierpi przypadkowo – podczas innych badań czy zabiegów operacyjnych. Zdarza się, że jednym objawem endometriozy są problemy z poczęciem dziecka.

Endometrium – przyczyny

Z medycznego punktu widzenia endometrioza polega na niewłaściwym umiejscowieniu się błony śluzowej macicy.

Powinna ona oczywiście wyścielać jamę macicy, jednak u kobiet z endometriozą znajduje się w innym miejscu – w jajnikach, narządach miednicy małej, odbycie, pęcherzu moczowym, jak również w miejscach znacznie oddalonych od macicy, np. w płucach, oku, a nawet mózgu! Fragmenty błony śluzowej macicy mogą „zawędrować” praktycznie wszędzie.

Dlaczego tak się dzieje? Nie do końca wiadomo. U niektórych kobiet podczas menstruacji dochodzi do wstecznego wypływu krwi menstruacyjnej, która przez jajowody przedostaje się do jamy otrzewnej. Wówczas komórki błony śluzowej macicy mogą wszczepić się tam, gdzie nie powinny. Jednak nie jest to regułą, ponieważ nie wszystkie kobiety z wstecznym wypływem krwi menstruacyjnej mają endometriozę. Czasem choroba występuje rodzinnie, dlatego przypuszcza się, że może mieć podłoże genetyczne.

Jak wykryć endometriozę?

Pierwszym elementem diagnostyki jest zawsze dokładny wywiad z pacjentką. Lekarz musi bowiem wychwycić te objawy, które rzeczywiście mogą sugerować endometriozę. Po przeprowadzeniu wywiadu przechodzi się do badania ginekologicznego z użyciem specjalnego wziernika. Dzięki temu można wykryć ewentualne ogniska endometriozy, które podczas zwykłego, palpacyjnego badania ginekologicznego łatwo przeoczyć. Choć już w badaniu ginekologicznym u kobiet z endometriozą lekarze czasem wyczuwają charakterystyczne guzkowate zmiany i torbiele endometrialne. Następnie sięga się po USG przezpochwowe, które ma ocenić stan macicy.

„Złotym standardem” w diagnostyce endometriozy jest obecnie laparoskopia. W trakcie zabiegu laparoskopowego usuwa się powstałe zmiany i podaje je badaniu histopatologicznemu. Jest to więc narzędzie diagnostyczne i lecznicze jednocześnie.

Endometrioza – leczenie

Ponieważ w dalszym ciągu nie znamy dokładnej przyczyny endometriozy, terapia polega głównie na łagodzeniu objawów. Najczęściej łączy się leczenie farmakologiczne z leczeniem operacyjnym.

Leczenie farmakologiczne polega na zażywaniu hormonów, m.in. preparatów progestagenowych lub estrogenowo-progestagenowych. Czasem stosuje się również niesterydowe leki przeciwzapalne, w celu złagodzenia bólu menstruacyjnego.

Po leczenie operacyjne, w tym laparoskopię, sięga się natomiast w celu usunięcia ognisk i torbieli endometrialnych oraz zrostów powstałych w przebiegu choroby, które mogą być przyczyną niedrożności jajowodów. Kobiety nieplanujące ciąży, u których leczenie farmakologiczne nie przyniosło poprawy, niekiedy decydują się na usunięcie obu jajników.

Opowieść o Marcie – i nadziei…

Poznaj historię Marty, która od 10 lat stara się o dziecko i cierpi na endometriozę. Marta chce walczyć, jednak potrzebuje do tego wsparcia finansowego. Więcej informacji i zbiórka na pomagam.pl.

Możesz pomóc również przez udostępnienie tej informacji!

Źródła:

[1] Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące diagnostyki i metod leczenia endometriozy, „Ginekologia Polska” 2012, 11, 83, s. 871-876.
[2] L. C. Giudice, Endometrioza, „Ginekologia po Dyplomie” listopad 2010, s. 19-28.

Autor: prekoncepcja.pl

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

Zdjęcie: Wavebreakmedia/depositphotos.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Nasi partnerzy

Skip to content