Naprotechnologia – na czym polega metoda naturalnej prokreacji? Przeskocz do treści

Naprotechnologia – na czym polega metoda naturalnej prokreacji?

Naprotechnologia jest metodą, która ma na celu przede wszystkim monitorowanie organizmu i cyklu miesiączkowego kobiety. Dzięki temu możliwe jest wykrycie nieprawidłowości. Opiera się na naturalnych metodach planowania rodziny. Kierowana jest do tych par, których niepłodność wiąże się z problemami, które można wyleczyć.

Na czym polega naprotechnologia?
Model Creightona
Kiedy jest wykorzystywana naprotechnologia?
Skuteczność naprotechnologii

Na czym polega naprotechnologia?

Naprotechnologia to metoda, która opiera się na obserwacji kobiecego organizmu i jej cyklu miesiączkowego. Obserwacja i diagnostyka trwają zwykle ok. 2 lat. Na początku para uczy się techniki obserwacji (modelu Creightona) i zapisuje wyniki na specjalnej karcie.

Równocześnie wykonywane są badania hormonalne i badania mężczyzny. Po wykryciu nieprawidłowości w cyklu przeprowadza się dalszą diagnostykę, a następnie eliminuje problem aż do uzyskania regularnych cykli miesiączkowych i zapłodnienia.

Naprotechnologia – model Creightona

Polega on na monitorowaniu płodności i cyklu z wykorzystaniem objawów. Chodzi m.in. o śluz szyjkowy (to główny marker), wydzielinę z pochwy, intensywność i długość krwawień miesiączkowych czy występowanie plamień lub ich brak. W przypadku modelu Crieghtona nie ma potrzeby mierzenia temperatury. Wszystkie te elementy zapisuje się na specjalnej karcie, a później analizuje.

Naprotechnologia – kiedy jest wykorzystywana?

Naprotechnologia (a właściwie model Crieghtona) wykorzystywana jest przede wszystkim wtedy, gdy para stara się o dziecko i chce wyznaczyć najkorzystniejszy moment zapłodnienia. Kobieta, która zna swój cykl miesiączkowy i reakcje organizmu, może znacznie łatwiej ustalić swoje dni płodne.

Jest też kierowana do par, które borykają się z kłopotem niepłodności czy poronień. Chodzi jednak o takie problemy, które można wykryć dzięki obserwacji i następnie wyleczyć, np. lekami.

Naprotechnologia nie sprawdza się w przypadku braku komórek rozrodczych czy innych trwałych problemów, np. nieuleczalnych wad anatomicznych.

Naprotechnologia – skuteczność

Niektóre źródła podają, że naprotechnologia pomaga począć dziecko w przypadku 40% par, które mają kłopoty z płodnością. Chodzi o te pary, których problemy dotyczą przede wszystkim nieregularnych cykli miesiączkowych kobiety. Dokładna obserwacja organizmu pozwala bowiem wykryć jakiekolwiek odchylenia.

Zobacz też: Chcesz urodzić zdrowe dziecko? poznaj 5 ważnych porad


Jak długo staracie się o ciążę?

  • Ponad rok. (54%, 5 010 głosów)
  • Kilka miesięcy. (24%, 2 229 głosów)
  • Kilka lat. (23%, 2 108 głosów)

Liczba głosów: 9 347

Loading ... Loading ...
5/5 - (1 głos / głosy)
5/5 - (1 głos / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy