11 tydzień ciąży. Kalendarz ciąży
Niedługo kończy się pierwszy trymestr Twojej ciąży. Wymioty i mdłości powinny więc stopniowo ustępować, jednak czasami wciąż Ci dokuczają. Rośnie natomiast apetyt, ale pamiętaj: powinnaś jeść dla dwojga, nie za dwoje. Masz zachcianki? Nie bój się im poddawać! Jeśli jednak masz ochotę na dziwne przedmioty, np. kredę czy gips, zgłoś się do ginekologa.
W 11 tygodniu ciąży możesz mieć także zgagę (szczególnie podczas schylania lub leżenia na wznak i po słodyczach, cytrusach oraz pikantnych i tłustych potrawach), która spowodowana jest podwyższonym stężeniem progesteronu. Pomóc może np. siemię lniane. Chociaż wciąż jesteś senna, coraz więcej dni będzie teraz wiązało się z dobrym samopoczuciem.
Pod koniec 1 trymestru ciąży ważysz prawdopodobnie 1,5-2 kilogramy więcej. U niektórych przyszłych mam – z powodu wymiotów i biegunek – waga nieznacznie spada.
11 tydzień ciąży. Badania, które warto wykonać
Między 11 a 14 tygodniem ciąży Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje wykonanie kolejnych badań. Co powinnaś więc zrealizować? Przede wszystkim pierwsze USG oraz inne: badanie ogólne, badanie ginekologiczne, pomiar ciśnienia krwi i masy ciała, a także ocenę pH wydzieliny z pochwy. Być może będziesz miała zalecone również badanie w kierunku wad genetycznych (test PAPP-A) i badanie moczu. Porozmawiaj o tym ze swoim ginekologiem.
11 tydzień ciąży. Rozwój i wygląd Twojego dziecka
Twój maluszek ma już ok. 5-6 centymetrów i waży 8 gramów. W 11 tygodniu ciąży intensywnie rozwija się jego układ nerwowy, jest już także w okresie płodowym (nie zarodkowym). Narządy dziecka mocno się rozbudowują, a największym organem jest teraz wątroba. Serce przypomina już serduszko całkowicie ukształtowane.
Główka powoli odchyla się do przodu, szyjka wysmukla, a na paluszkach zaczynają pojawiać się zawiązki paznokci. Skóra staje się coraz bardziej różowa, ale wciąż widoczne są naczynia krwionośne. 11 tydzień ciąży to też czas, kiedy dziecko zgina kolana i łokcie, a co ważne – zawiązki narządów płciowych zaczynają się wyłaniać. Widoczne jest to przede wszystkim u chłopców. Maluch intensywnie się też porusza, ale na razie tych ruchów nie odczuwasz.