Jakie badania prenatalne wykonać? Nasz przewodnik Przeskocz do treści

Przewodnik po badaniach prenatalnych w ciąży – najważniejsze testy dla przyszłych mam

Każda kobieta ciężarna powinna w ciąży zdecydować się na badania prenatalne. Dzięki nim lekarz może wykryć wady wrodzone u jeszcze nienarodzonego dziecka. W ofercie laboratoriów znajdziemy wiele różnych badań. Można łatwo się w tym pogubić. Przedstawiamy więc nasz przewodnik po badaniach prenatalnych w ciąży, dzięki którym dowiesz się więcej o tego typu testach!

Spis treści:

  1. Badanie obrazowe
  2. Przesiewowe testy prenatalne
  3. Amniopunkcja

Badanie obrazowe

W ciąży wykonać możemy badanie USG genetyczne. Jest to badanie obrazowe, które przypomina zwykłe USG. Jest ono jednak wykonywane za pomocą nowocześniejszego sprzętu, dzięki czemu obraz z badania jest dokładniejszy. W trakcie USG genetycznego lekarz ocenia budowę dziecka oraz sprawdza kilka pomiarów, takich jak przezierność karkowa.

USG genetyczne wykonuje się między 11 a 13 tygodniem ciąży. Jest to niezwykle ważne badanie, dlatego powinna je wykonać każda ciężarna. Dzięki niemu u dziecka wykryć możemy m.in. wady serca, wady cewy nerwowej czy zespół Downa.

Przesiewowe testy prenatalne

Każda kobieta w ciąży powinna wykonać także test przesiewowy. Potrzebna jest do niego próbka krwi matki. Istnieje kilka rodzajów tego typu badań. Różnią się one przede wszystkim zakresem analizy. Ciężarne najczęściej decydują się na następujące testy przesiewowe:

  •  Test PAPP-A – w tym przypadku analiza polega na sprawdzeniu stężenia białka PAPP-A we krwi. Dzięki temu możemy wykryć u dziecka zespół Downa, Zespół Edwardsa oraz zespół Patau.
  • Test Harmony – jest to jeden z testów typu NIPT analizujących cffDNA (wolne DNA płodowe) we krwi matki. Dzięki temu badaniu u dziecka rozpoznać można 3 najczęstsze trisomie, 4 nieprawidłowości związane z chromosomami płci oraz zespół delecji 22q11.2.
  • Test NIFTY pro – również jest to test typu NIPT, ale ma on dużo szerszy zakres analizy. W sumie dzięki niemu u dziecka zdiagnozować można aż 94 choroby.

Amniopunkcja

Diagnozę postawioną po USG lub testach przesiewowych trzeba potwierdzić, wykonując badanie inwazyjne. Dzięki niemu otrzymamy pewne rozpoznanie i będziemy mogli rozplanować dalsze działania.
Istnieje kilka rodzajów inwazyjnych badań prenatalnych, ale najpopularniejszym z nich jest amniopunkcja. Polega ona na pobraniu próbki płynu owodniowego przez nakłucie powłok brzusznych. Mimo inwazyjności badanie to jest bardzo bezpieczne dla mamy i dziecka.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy