3 najważniejsze witaminy i minerały dla przyszłej mamy - Planowanie ciąży Przeskocz do treści

3 najważniejsze witaminy i minerały dla przyszłej mamy

Odpowiednia ilość witamin i minerałów w diecie ciężarnej kobiety jest niezbędna, aby jej dziecko mogło prawidłowo się rozwijać. Zdrowe odżywianie to podstawa, jednak czasem konieczna jest jeszcze dodatkowa suplementacja. Poznaj 3 najważniejsze witaminy i minerały dla przyszłej mamy.

Witaminy i minerały dla przyszłej mamy

1. Kwas foliowy w ciąży – zapobiega wadom cewy nerwowej

Kwas foliowy w ciąży jest bardzo ważny dla przyszłej mamy i dziecka. Wspiera prawidłowy podział komórek u dziecka i ma właściwości krwiotwórcze. Odpowiada też za kształtowanie się układu nerwowego. Niedobór witaminy B9, czyli właśnie kwasu foliowego przed ciążą, jak i w jej trakcie, sprzyja powstawaniu wad cewy nerwowej, takich jak rozszczep kręgosłupa czy bezmózgowie. Gdzie znajdziemy najwięcej tej drogocennej witaminy?

Jest jej sporo w szpinaku, brokułach i sałacie, a także w niektórych owocach, np. pomarańczach i bananach. Witaminę B9 oczywiście dostaniemy też w tabletkach. Samo przyjmowanie dostępnych w aptekach preparatów z kwasem foliowym może jednak nie wystarczyć. Ważna jest bowiem nie tylko jego ilość, ale również to, jak wchłania się do organizmu. Bo niestety nie u wszystkich przyszłych mam wygląda to tak samo.  Dowiedz się więcej: Kwas foliowy 

2. Witamina E – chroni przed poronieniem

Witamina E jest ważnym przeciwutleniaczem. Oprócz tego zmniejsza też ryzyko przedwczesnego porodu i ma pozytywny wpływ układ nerwowy oraz wzrok dziecka. Ponadto dzięki niej komórki zaopatrywane są w składniki odżywcze, a czerwone krwinki nie ulegają przedwczesnemu rozpadowi. Każda przyszła mama potrzebuje ok. 15-19 mg witaminy E dziennie.

Bogatym źródłem witaminy E są m.in. oleje roślinne, orzechy, żółtka jaj, pełnoziarniste pieczywo i zielone warzywa (brokuły, sałata szpinak). Kobieta może wspomagać się również dostępnymi w aptekach preparatami z witaminą E. Jest to bardzo ważne, ponieważ zbyt mała ilość tego składnika w diecie, poza tym, że grozi poronieniem, często bywa też przyczyną osłabienia mięśni i problemów ze skórą. Z witaminą E nie wolno jednak przesadzić w drugą stronę, gdyż jest nadmiar jest tak samo szkodliwy, jak niedobór.

3. Cynk – sprzymierzeniec płodności

Kobieta potrzebuje ok. 8 mg cynku na dobę. Gdy jest w ciąży jej zapotrzebowanie na ten pierwiastek wzrasta do 11 mg. Dlaczego jest on aż ważny w diecie przyszłej mamy?

Cynk reguluje cykl menstruacyjny kobiety oraz przebieg spermatogenezy u mężczyzny. Innymi słowy, bardzo pozytywnie wpływa na płodność. Pierwiastek jest też potrzebny do prawidłowego wzrostu i rozwoju dziecka. Na skutek jego niedoboru może dojść do odklejenia się łożyska, stanu przedrzucawkowego, przedwczesnego porodu, a nawet poronienia. Dzieci, którym w okresie życia płodowego brakuje cynku są bardziej narażone na niepełnosprawność intelektualną i niedobór wzrostu.

Cynk jest też pierwiastkiem wzmacniającym układ odpornościowy. Jeśli w czasie ciąży kobieta nie dostarczy go sobie w odpowiednich ilościach, jej dziecko może być w przyszłości bardziej podatne na infekcje. Co jest naturalnym źródłem cynku? Przede wszystkim mięso, jaja, ryby, wędliny, nabiał, nasiona dyni i słonecznika.


Autor: www.prekoncepcja.pl

Zdjęcie:  ©Kaspars Grinvalds/pl.123rf.com

5/5 - (2 głos / głosy)
5/5 - (2 głos / głosy)

2 thoughts on “3 najważniejsze witaminy i minerały dla przyszłej mamy

 • 28 sierpnia 2018 o 6:59 pm
  Permalink

  Bardzo dziekuje za fajny artykuł! Przyzwoity zbiór informacji na temat suplementów jest tutaj – temat trooche nieslusznie zaniedbany moim zdaniem, a edukacja nie boli, naprawdę, sprawdźcie to dziewczyny: (link do wiadomości redakcji)

  Odpowiedz
 • 12 maja 2019 o 8:13 am
  Permalink

  Najważniejszy na początku ciąży jest właśnie kwas foliowy i trzeba zadbać, żeby nie zabrakło go organizmie w odpowiedniej ilości. To właśnie on zapobiega wielu poważnym wadom cewy nerwowej. Ja np. calutką ciążę brałam tylko mama dha premium a tam oprócz kw. foliowego sa zdrowe kwasy tłuszczowe, jod a także wit D.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy