16 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Zmiany w Twoim organizmie Przeskocz do treści

16 tydzień ciąży. Kalendarz ciąży

Nadal nie opuszcza Cię zwiększony apetyt, pamiętaj jednak, żeby nie jeść za dwoje, a dla dwóch. Wciąż możesz mieć też zachcianki – będące objawem niedoborów witamin i minerałów. Jeśli masz na coś ochotę, nie obawiaj się więc po to sięgnąć. Warto, abyś pamiętała jednak o dużej ilości płynów i błonnika, które pomogą Ci walczyć z nieprzyjemnymi zaparciami.

Unikaj dużej ilości słodyczy, owoców cytrusowych czy soków, które mogą wywołać zgagę. To nie koniec zmian w Twojej diecie – mogą pojawić się też te, które dotyczą preferencji kulinarnych. Być może uwielbiasz teraz potrawę, której wcześniej nie byłaś w stanie zjeść?

Na tym etapie ciąży możesz mieć też kłopoty z koncentracją i zapamiętywaniem, które później miną. W przypadku ciąży mnogiej od teraz mogą towarzyszyć Ci również kłopoty z wzięciem głębszego oddechu, co wiążę się z uciskiem macicy na przeponę i płuca.

16 tydzień ciąży. Badania, które warto wykonać

Pamiętaj, żeby wykonać badania, które Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca na tygodnie 15-20. Na tym etapie ciąży przeprowadza się: badania ogólne, badania ginekologiczne, pomiar masy ciała i ciśnienia tętniczego krwi, ocenę pH wydzieliny z pochwy, morfologię krwi, badanie moczu i oznaczenie przeciwciał anty-Rh.

Masz jeszcze trochę czasu, jednak nie zwlekaj do ostatniej chwili, żeby sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo.

 

16 tydzień ciąży. Rozwój i wygląd Twojego dziecka

Twoje dziecko ma teraz ok. 11-14 centymetrów i waży ok. 80 gramów. Zaczyna też coraz żywiej reagować na dźwięk i dotyk, ponieważ jego zmysły znacznie się wyostrzają. Maluch na razie nie rozróżnia dźwięków, jednak już niedługo zacznie rozpoznawać Twój głos! Mów więc dużo do brzuszka. Dzidziuś wciąż wierci się i porusza, ćwiczy też równowagę.

Prawie całkiem wykształcona jest teraz jego twarz: oczy wciąż są zamknięte, jednak poruszają się na boki, nosek ma prawie ostateczny kształt, jego uszy są całkowicie ukształtowane, a małżowiny położone na swoim miejscu.

 

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy