29 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Zmiany w Twoim organizmie Przeskocz do treści

29 tydzień ciąży. Kalendarz ciąży

Niestety w 29 tygodniu ciąży jesteś jeszcze bardziej zmęczona, ponieważ sen nie zawsze jest momentem, w którym możesz odpocząć. Z tak dużym brzuszkiem naprawdę trudno się ułożyć, prawda? Warto, abyś relaksowała się więc nie tylko w domu, ale też na świeżym powietrzu, gdzie będziesz mogła się dotlenić.

Spacery to także okazja do walki z zaparciami – tak uciążliwymi w tym okresie ciąży… Prawdopodobnie dokuczają Ci też wzdęcia, zgaga, niestrawność i lekkie bóle w podbrzuszu. Masz też coraz większą ilość białawej wydzieliny z pochwy, sporadyczne skurcze przepowiadające i być może siarę. Nieprzyjemne są też opuchnięcia palców u rąk, kostek oraz stóp – możliwe, że masz problem z ubraniem i zdjęciem pierścionków czy obrączki.

29 tydzień ciąży. Badania, które warto wykonać

W 29 tygodniu ciąży powinnaś wykonać badania, które Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje na 27-32 tydzień ciąży. Jeśli więc jeszcze nie rozmawiałaś o nich z lekarzem, najwyższy czas zrobić to teraz i zaplanować swoje wizyty.

Na tym etapie ciąży wykonuje się badanie ogólne, badanie ginekologiczne, kontrolę piersi, pomiar ciśnienia i masy ciała, ocenę pH wydzieliny pochwowej, ocenę wysokości dna macicy, sprawdzenie czynności serca maluszka, morfologię, badanie w kierunku przeciwciał odpornościowych, badanie moczu i kolejne USG w ciąży.

29 tydzień ciąży. Rozwój i wygląd Twojego dziecka

Twoje dziecko rośnie naprawdę bardzo szybko! Ma już 39-42 centymetry i waży ok. 1,3-1,4 kilograma. Teraz pod skórą dziecka odkłada się dużo tkanki tłuszczowej, dzięki której maluchowi będzie ciepło.

29 tydzień ciąży to również okres, w którym dzidziuś ma niemal całkowicie rozwinięty węch. Czuje więc Twój zapach, który będzie mógł rozpoznać, gdy pojawi się na świecie. Jego buzia wygląda prawie tak jak będzie wyglądała za kilka tygodni. Gdy Twoje dziecko nie śpi, otwiera oczka, jednak większość czasu spędza na przetwarzaniu informacji podczas snu. Maluch też bardzo się rusza, kopie i odwraca od światła lub w jego kierunku. Coraz mocniej odczuwasz te wszystkie ruchy, ponieważ w Twoim brzuszku miejsca jest coraz mniej.


Sorry, there are no polls available at the moment.
Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy