40 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Zmiany w Twoim organizmie Przeskocz do treści

40 tydzień ciąży. Kalendarz ciąży

Najprawdopodobniej to ostatni tydzień Twojej ciąży! Nie możesz się doczekać, aż zobaczysz swoje maleństwo, prawda? Tyle czasu nosiłaś je pod sercem i opiekowałaś się nim, dbając, by dostarczyć mu wszystkiego, co niezbędne. Dokuczały Ci też nieprzyjemne dolegliwości ciążowe, którymi na pewno jesteś zmęczona.

Poród może zacząć się w każdej chwili, więc na pewno znasz jego pierwsze oznaki. Dla przypomnienia: ok. dobę przed porodem najczęściej odchodzi czop śluzowy (czyli gęsty śluz, białawy bądź przezroczysty), u niektórych przyszłych mam pojawia się też biegunka.

Niedługo przez porodem występują skurcze (zwykle co 10-15 minut) oraz niewielkie plamienie i odchodzą wody płodowe. Wydaje Ci się, że Twój poród zaraz się zacznie? Powinnaś pojechać do szpitala lub wezwać karetkę.

Jeśli maluch wcale nie spieszy się, żeby poznać swoją rodzinę, poród może przyspieszyć lekka aktywność, np. kołysanie czy wolny spacer.

40 tydzień ciąży. Badania, które warto wykonać

40 tydzień ciąży (i kolejne dni, jeśli maluch nie spieszy się na świat) to moment, kiedy powinnaś wykonać już ostatnie z badań rekomendowanych przez ciąży Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Jakie? W tym okresie wykonuje się ogólne badanie ginekologiczne, badanie położnicze, badanie we wzierniku, ocenę czynności serca dziecka, a także pomiar Twojego ciśnienia tętniczego i masy ciała oraz zwykle USG z oceną masy dziecka. W okolicy wyznaczonego terminu porodu powinnaś zrealizować też KTG. To badanie przeprowadza się później najczęściej co 2-3 dni (do czasu porodu).

40 tydzień ciąży. Rozwój i wygląd Twojego dziecka

Dzidziuś waży ponad 3,5 kilograma i mierzy ponad 50 centymetrów. Jest już całkiem rozwinięty (wciąż rozwija się jednak mózg) i wygląda tak, jak będzie wyglądał na świecie. Jest też przygotowany do narodzin, znajdując się coraz niżej i napierając główką na „wyjście”. Maluch nie może doczekać się, tak samo jak i Ty! Zna Twój głos i od razu go rozpozna, pozna też Twój zapach i szybko się go nauczy. Twoje dziecko jest teraz najedzone i może wcale nie być głodne, kiedy przyjdzie na świat! Straci wtedy trochę na wadze, by następnie znów rosnąć.


Kalendarz ciąży – ciąża tydzień po tygodniu

1 tydzień ciąży2 tydzień ciąży3 tydzień ciąży4 tydzień ciąży5 tydzień ciąży6 tydzień ciąży7 tydzień ciąży8 tydzień ciąży9 tydzień ciąży10 tydzień ciąży11 tydzień ciąży12 tydzień ciąży13 tydzień ciąży, 14 tydzień ciąży15 tydzień ciąży16 tydzień ciąży17 tydzień ciąży18 tydzień ciąży19 tydzień ciąży20 tydzień ciąży21 tydzień ciąży22 tydzień ciąży23 tydzień ciąży24 tydzień ciąży25 tydzień ciąży26 tydzień ciąży27 tydzień ciąży28 tydzień ciąży29 tydzień ciąży30 tydzień ciąży31 tydzień ciąży32 tydzień ciąży33 tydzień ciąży34 tydzień ciąży35 tydzień ciąży36 tydzień ciąży37 tydzień ciąży38 tydzień ciąży39 tydzień ciąży40 tydzień ciąży

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy