Kalendarz badań w ciąży – jakie badania Cię czekają?

Kalendarz badań w ciąży – jakie badania Cię czekają?

W czasie ciąży lista realizowanych badań jest naprawdę pokaźna. Wszystko po to, aby na bieżąco kontrolować stan zdrowia mamy i maluszka, a w razie potrzeby – jak najszybciej reagować. Niektóre badania przeprowadza się w tym czasie wiele razy, inne tylko raz. Zobacz kalendarz badań w ciąży i sprawdź, kiedy i jakie badania są w tym szczególnym okresie wykonywane!

Kalendarz badań w ciąży – grafika

kalendarz badan w ciazy tabelka
źródło: www.badaniaprenatalne.pl

Kalendarz badań w ciąży – co jeszcze warto wiedzieć?

Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego pierwsza wizyta u ginekologa powinna odbyć się między 7. a 8. tygodniem ciąży [1]. Warto wybrać zaufanego lekarza, pamiętając, że będzie towarzyszył Ci przez kolejne miesiące.

Co więcej, kalendarz badań w ciąży może zostać poszerzony o dodatkowe testy, które lekarz dopasuje do stanu zdrowia mamy i dziecka. Niektóre kobiety wymagają dodatkowej opieki (np. jeśli same chorują, gdy nieprawidłowości zostaną wykryte u dziecka lub gdy pojawiają się powikłania).

Ciekawy artykuł: Badania i szczepienia przed ciążą, które warto wykonać

Badania w ciąży – czy są refundowane przez NFZ?

Badania podstawowe w ciąży w każdym przypadku są refundowane przez NFZ (Narodowy Fundusz Zdrowia). Chodzi m.in. o morfologię krwi, badanie moczu, badanie poziomu glukozy, cytologię, USG, badanie w kierunku przeciwciał różyczki czy badania ginekologiczne.

To może Cię zainteresować: Badania prenatalne – na czym polegają i dlaczego warto je wykonać?

NFZ w niektórych przypadkach – np. u kobiet w wieku powyżej 35 lat czy z dodatnim wywiadem w kierunku chorób genetycznych w rodzinie – refunduje również rozszerzoną diagnostykę prenatalną przesiewową (m.in. test PAPP-A) i diagnostyczną (m.in. amniopunkcję).

Refundacja NFZ obejmuje wszystkie ciężarne, nawet te nieubezpieczone – w czasie ciąży i do 6 tygodni po porodzie.

Jeśli chcesz, możesz oczywiście skorzystać z prywatnej opieki medycznej i zrealizować wszystkie te badania na własny koszt. Możesz również zdecydować się na wykonanie badań dodatkowych (np. w kierunku trombofilii wrodzonej), a jeśli nie kwalifikujesz się do refundowanej diagnostyki prenatalnej – przeprowadzić je odpłatnie, by zyskać pewność co do stanu zdrowia maluszka.


[1] Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie opieki przedporodowej w ciąży o prawidłowym przebiegu, 2005.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nasi partnerzy

Więcej w badania w ciąży, ciąża
Kwas foliowy w ciąży [INFOGRAFIKA]

Zamknij