Przeskocz do treści

Czym jest prekoncepcja?

Aktualizacja 12 kwietnia 2018 r.

Prekoncepcją nazywamy wszystko to, co jest związane ze zdrowotnym  przygotowaniem do poczęcia, zarówno fizycznym jak i psychicznym. Bo choć matka natura w wielu sprawach decyduje sama, to Wy jako przyszli rodzice też macie ogromny wpływ na poczęcie oraz na przebieg ciąży.

Dotyczy to trybu życia jaki prowadzicie, sposobu odżywiania się, czy wreszcie samego nastawienia do przyszłego rodzicielstwa.

Prekoncepcja – w przygotowania do ciąży zaangażuj partnera

Dokładnie! O zdrowie swojego maleństwa powinniście zadbać wspólnie. Na to, jak będzie rozwijać się dziecko wpływ ma bowiem nie tylko kondycja zdrowotna przyszłej matki, ale również przyszłego ojca. Dlatego jeśli chcecie cieszyć się z posiadania zdrowego potomstwa, obydwoje musicie zacząć zdrowo się odżywiać i utrzymywać prawidłową masę ciała, obydwoje obowiązkowo powinniście też porzucić nałogi, uprawiać aktywność fizyczną czy unikać stresu.

Prekoncepcja – zdrowie dziecka w Waszych rękach

Dbając o własne zdrowie automatycznie dbacie też o zdrowie Waszego jeszcze niepoczętego dziecka. Zmniejszacie w ten sposób np. ryzyko poronienia czy przedwczesnego porodu. Przyszła mama, która suplementuje odpowiedni dla siebie kwas foliowy zmniejsza z kolei prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka wad cewy nerwowej, czyli ciężkich nieprawidłowości układu nerwowego, takich jak bezmózgowie, bezczaszkowie, rozszczep kręgosłupa, czy przepuklina mózgowo-rdzeniowa.

Wywiad rodzinny – ważny element opieki prekoncepcyjnej

Jeśli zależy Wam na jak najlepszym przygotowaniu się do ciąży, powinniście skorzystać z porady prekoncepcyjnej. W czasie jej trwania lekarz zbierze od Was wywiad na temat obecnych w rodzinie chorób – ze szczególnym naciskiem na choroby genetyczne – przebytych infekcji, operacji, stosowanej antykoncepcji, czy przeszłości położniczej, a więc m.in. przebiegu wcześniejszych ciąż (jeśli takie były).

Prekoncepcja – lekarz zleci badania, które ocenią stan Waszego zdrowia

U Ciebie wykona badanie ginekologiczne i badanie piersi, zmierzy ciśnienie i poziom cukru we krwi, pobierze też wymaz do badania cytologicznego. Ponadto wyśle Cię na badanie moczu i zleci morfologię krwi, badanie tarczycy oraz badania na obecność przeciwciał – różyczki, toksoplazmozy, WZW typu B. Przed rozpoczęciem starań o dziecko warto, abyście razem zbadali się również pod kątem chorób przenoszonych drogą płciową. Przyszły tata może też sprawdzić w jakiej kondycji są jego plemniki, wykonując proste badanie seminologiczne.

5/5 - (1 głos / głosy)
5/5 - (1 głos / głosy)

One thought on “Czym jest prekoncepcja?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy