Przygotowanie do badania nasienia – 5 najważniejszych wskazówek Przeskocz do treści

Przygotowanie do badania nasienia – 5 najważniejszych wskazówek

Przymierzasz się do badania nasienia i chcesz, żeby wynik był jak najbardziej miarodajny i pomocny w diagnostyce? Warto zastosować się do kilku zaleceń przygotowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), a przede wszystkim do tych przekazanych w klinice. Właściwe przygotowanie się do badania pozwoli na prawidłową ocenę płodności męskiej. Przygotowanie do badania nasienia – oto 5 najważniejszych wskazówek!

1. Nie współżyj 2-7 dni przed badaniem

WHO zaleca, aby tyle wynosił właśnie okres wstrzemięźliwości. W przypadku badań bardziej specjalistycznych jak ocena fragmentacji DNA plemników, zalecany okres abstynencji seksualnej wynosi 2-5 dni. Wszystko po to, aby wynik był jak najbardziej wiarygodny – za długi czas od ostatniego wytrysku może wiązać się ze sztucznym zwiększeniem koncentracji plemników i zmniejszeniem ich jakości, a za krótki może koncentrację sztucznie obniżać.

Warto taki sam okres wstrzemięźliwości zachować przy każdym badaniu nasienia, aby porównanie wyników było możliwe.

Zobacz też: Badanie nasienia – wskazania, przebieg, wynik

2. Odczekaj z wykonaniem badania jeśli masz gorączkę

Wysoka temperatura jest czynnikiem silnie wpływającym na jakość nasienia. W przypadku wystąpienia gorączki, infekcji (np. grypy, silnego przeziębienia) należy odczekać 8 do 10 tygodni przed wykonaniem badania.

3. Jeśli przyjmujesz jakieś leki, skonsultuj się z lekarzem

Niektóre leki czy suplementy mogą mieć bowiem wpływ na wynik badania, dlatego być może konieczne będzie ich odstawienie. Poinformuj więc lekarza o przyjmowanych medykamentach i poproś o informację, czy możesz zażywać je przed badaniem.

4. Nasienie oddaj najlepiej w klinice/przychodni

Zalecenia mówią, że nasienie najlepiej oddać w pomieszczeniu przy klinice, które jest specjalnie przygotowane do tego celu – w drodze masturbacji. To pozwoli zminimalizować ryzyko nieprawidłowego przechowywania czy zanieczyszczenia próbki.

Oddanie materiału na miejscu umożliwia dokładną ocenę upłynnienia próbki a także ogranicza wpływ zmiany temperatury otoczenia na próbkę podczas jej transportu do laboratorium. Aby zwiększyć swój komfort, wybierz klinikę, w której może towarzyszyć Ci partnerka.

Gdy nie masz możliwości oddania nasienia w przychodni, zrobienie tego jest dopuszczalne również poza laboratorium. Nasienie może być oddawane drogą̨ masturbacji lub w trakcie stosunku płciowego do specjalnej prezerwatywy.

Badania nasienia nie wykonuje się z próbki uzyskanej w czasie tzw. stosunku przerywanego. Takie pobranie próbki może sprawić, że zostanie utracona pierwsza porcja ejakulatu, która zawiera najwięcej plemników, próbka zanieczyści się (np. bakteriami), a niskie pH pochwy niekorzystnie wpłynie na ruch plemników.

Po oddaniu nasienia próbkę należy transportować w temperaturze 20-37°C i przekazaniu ją do laboratorium w ciągu 60 minut.

To może Cię zainteresować: Gronkowiec złocisty w nasieniu. Dlaczego może utrudniać zajście w ciążę?

5. Ważne jest przygotowanie do badania nasienia bezpośrednio przed jego oddaniem

Takie przygotowanie wymagane jest do wykonania posiewu nasienia (badania mikrobiologicznego). W przypadku oddania nasienia na posiew należy zapewnić możliwie sterylne warunki pobrania i unikać zanieczyszczenia próbki postępując zgodnie z zasadami:

  • zanim oddasz próbkę, oddaj mocz,
  • następnie obmyj ręce i narządy płciowe wodą z mydłem,
  • wytrzyj je ręcznikiem papierowym.

WHO mówi o konieczności zachowania „podstawowych zasad higieny”. Praktyczne informacje znajdziesz w klinice. Pomieszczenie, w którym oddaje się nasienie, powinno mieć umywalkę, a bardzo często kliniki udostępniają w nim łazienkę do dyspozycji pacjentów.


Źródła:

Podstawowe badanie nasienia wg standardów Światowej Organizacji Zdrowia z roku 2010. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Andrologicznego i Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych, Warszawa 2016.

Badanie nasienia – metoda manualna. Standardy według wytycznych WHO z 2010 r. opracowane przez Komisję do Spraw Konsensusu Lekarsko–Diagnostycznego Polskiego Towarzystwa Andrologicznego (PTA) z udziałem przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej (PTDL), „Diagnostyka Laboratoryjna” 2010, 46, 2.


Tekst powstał we współpracy z Laboratorium diagnostycznym CYTOLAB 

Laboratorium diagnostyczne CYTOLAB w swojej ofercie posiada specjalistyczne badania wykonywane metodą cytometrii przepływowej. Specjalizuje się w badaniach z zakresu diagnostyki niepłodności, immunologicznych przyczyn poronień nawykowych… Czytaj więcej 


 

Autor: Agnieszka | Aktualizacja: 23 października 2018 r. | Zdjęcie: © Goran Bogicevic/pl.123rf.com

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

4.6/5 - (7 głos / głosy)
4.6/5 - (7 głos / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy