Jak zajść w ciążę po łyżeczkowaniu macicy? Ciąża po poronieniu

Jak zajść w ciążę po łyżeczkowaniu?

Miałaś zabieg łyżeczkowania i zastanawiasz się, czy możesz zajść w kolejną ciążę? Uspokajamy: komplikacje po tym zabiegu są rzadkie, a następna ciąża najczęściej możliwa jest już po kilku tygodniach.

Konieczne są jednak całkowite wygojenie i odpowiednie przygotowanie psychiczne. Jak zajść w ciążę po łyżeczkowaniu i co warto wiedzieć o tym zabiegu?

Kiedy organizm jest gotowy na ciążę po poronieniu?

Twoje organy rodne muszą zostać całkowicie wygojone, musi dojść też do owulacji, a Ty powinnaś odzyskać równowagę wewnętrzną.

Organizm kobiety jest zdolny do poczęcia kolejnego dziecka już w czasie pierwszej owulacji po poronieniu – ok. 2-8 tygodni później.

Zanim rozpoczniesz starania o ciąże, skonsultuj się jednak z lekarzem. Pamiętaj też o zaleceniach po zabiegu łyżeczkowania, które ułatwią szybsze wygojenie: unikaj wysiłku, odpoczywaj, a ewentualne krwawienie tamuj podpaskami, nie tamponami.

Jak zajść w ciążę po łyżeczkowaniu? Odczekaj odpowiedni czas

Specjaliści zalecają odczekanie min. 3-6 miesięcy po utracie ciąży – by przygotować organizm, uspokoić emocje i wykonać odpowiednie badania. Dzięki temu lepiej przygotujesz się do kolejnej ciąży, poznasz przyczynę poronienia i zapobiegniesz następnej stracie. Po pierwszym poronieniu masz niemal 90% szans na zostanie mamą!

Łyżeczkowanie – kiedy jest konieczne i na czym polega?

Po poronieniu do zabiegu dochodzi wtedy, gdy organizm nie zostanie samoistnie oczyszczony lub gdy wystąpi zasiad groniasty. Polega na wprowadzeniu specjalnego przyrządu do macicy i usunięciu tkanek, które w niej pozostały. Trwa to ok. 5-10 minut, a lekarz używa znieczulenia.

Łyżeczkowanie ma na celu zapobiegnięcie utracie zbyt dużej ilości krwi i zakażeniom. Jeśli doszło do wczesnego poronienia – czyli do 12 tygodnia ciąży – zwykle nie ma konieczności realizowania tego zabiegu.

Komplikacje po łyżeczkowaniu macicy są rzadkie

Pamiętaj, że zabieg łyżeczkowania jest bezpieczny, a komplikacje zdarzają się sporadycznie. Najczęściej są wynikiem zbyt głębokiego łyżeczkowania. W nielicznych przypadkach mogą wystąpić: infekcje, krwawienia oraz zespól Ashermana.

Ostatni ze skutków ubocznych polega na pojawieniu się blizn i polipów, które mogą utrudniać zajście w ciąże. Nie obawiaj się jednak, ponieważ takie przypadki są niezwykle rzadkie!

Zobacz też: Poronienia nawykowe – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Więcej informacji

Masz pytania odnośnie ciąży po poronieniu? Napisz do nas na adres info@prekoncepcja.pl.

Jak długo staracie się o ciążę?

  • Ponad rok. (54%, 5 010 głosów)
  • Kilka miesięcy. (24%, 2 229 głosów)
  • Kilka lat. (23%, 2 108 głosów)

Liczba głosów: 9 347

Loading ... Loading ...

Autor: prekoncepcja.pl

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.


 

Jak zajść w ciążę po łyżeczkowaniu?
4.5 (89.09%) 11 votes

Komentarz do “Jak zajść w ciążę po łyżeczkowaniu?

  • 29 maja 2018 godz. 5:17 am
    Permalink

    Zaszłam w ciążę w 3 cyklu po łyżeczkowaniu. Staraliśmy się bo mi się kończyła umowa o pracę. Z perspektywy czasu nie polecam, teraz bym poczekała te pół roku minimum i szukała innej pracy. Słabe endometrium a zarodek silny.Ciąża od początku powikłana, podtrzymywana i z dużymi problemami przeleżana niemal w całosci. Dziecko donoszone i zdrowe fizycznie, jednak w wieku 3 lat zdiagnozowany autyzm dziecięcy będący wynikiem trudnej ciąży. Przedszkole integracyjne robi swietną robotę ale nie wiadomo czy dziecko dogoni rówieśników w rozwoju.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Nasi partnerzy

Więcej w poronienia
Ciąża po poronieniach
Ciąża po poronieniach – jak się przygotować?

Aktualizacja 1 marca 2018 r. Niezależnie od liczby poronień wciąż masz szansę na dziecko – po pierwszej utracie ciąży wynosi

Zamknij