Jak zajść w ciążę po łyżeczkowaniu macicy? Ciąża po poronieniu

Jak zajść w ciążę po łyżeczkowaniu?

Miałaś zabieg łyżeczkowania i zastanawiasz się, czy możesz zajść w kolejną ciążę? Uspokajamy: komplikacje po tym zabiegu są rzadkie, a następna ciąża najczęściej możliwa jest już po kilku tygodniach. Konieczne są jednak całkowite wygojenie i odpowiednie przygotowanie psychiczne. Jak zajść w ciążę po łyżeczkowaniu i co warto wiedzieć o tym zabiegu?

Kiedy organizm jest gotowy na ciążę po poronieniu?

Twoje organy rodne muszą zostać całkowicie wygojone, musi dojść też do owulacji, a Ty powinnaś odzyskać równowagę wewnętrzną.

Organizm kobiety jest zdolny do poczęcia kolejnego dziecka już w czasie pierwszej owulacji po poronieniu – ok. 2-8 tygodni później.

Zanim rozpoczniesz starania o ciąże, skonsultuj się jednak z lekarzem. Pamiętaj też o zaleceniach po zabiegu łyżeczkowania, które ułatwią szybsze wygojenie: unikaj wysiłku, odpoczywaj, a ewentualne krwawienie tamuj podpaskami, nie tamponami.

Jak zajść w ciążę po łyżeczkowaniu? Odczekaj odpowiedni czas

Specjaliści zalecają odczekanie min. 3-6 miesięcy po utracie ciąży – by przygotować organizm, uspokoić emocje i wykonać odpowiednie badania. Dzięki temu lepiej przygotujesz się do kolejnej ciąży, poznasz przyczynę poronienia i zapobiegniesz następnej stracie. Po pierwszym poronieniu masz niemal 90% szans na zostanie mamą!

Łyżeczkowanie – kiedy jest konieczne i na czym polega?

Po poronieniu do zabiegu dochodzi wtedy, gdy organizm nie zostanie samoistnie oczyszczony lub gdy wystąpi zasiad groniasty. Polega na wprowadzeniu specjalnego przyrządu do macicy i usunięciu tkanek, które w niej pozostały. Trwa to ok. 5-10 minut, a lekarz używa znieczulenia.

Łyżeczkowanie ma na celu zapobiegnięcie utracie zbyt dużej ilości krwi i zakażeniom. Jeśli doszło do wczesnego poronienia – czyli do 12 tygodnia ciąży – zwykle nie ma konieczności realizowania tego zabiegu.

Komplikacje po łyżeczkowaniu macicy są rzadkie

Pamiętaj, że zabieg łyżeczkowania jest bezpieczny, a komplikacje zdarzają się sporadycznie. Najczęściej są wynikiem zbyt głębokiego łyżeczkowania. W nielicznych przypadkach mogą wystąpić: infekcje, krwawienia oraz zespól Ashermana.

Ostatni ze skutków ubocznych polega na pojawieniu się blizn i polipów, które mogą utrudniać zajście w ciąże. Nie obawiaj się jednak, ponieważ takie przypadki są niezwykle rzadkie!

Zobacz też: Poronienia nawykowe – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Jak zajść w ciążę po łyżeczkowaniu – jakie badania zrobić?

Przygotowanie do ciąży po poronieniu i łyżeczkowaniu macicy obejmuje też odpowiednie badania. Poznanie przyczyny poronienia i sprawdzenie stanu zdrowia może pomóc lepiej przygotować się do kolejnej ciąży. Lekarz może dzięki temu zaplanować prowadzenie ciąży czy też leczenie, które zwiększy szansę na urodzenie zdrowego dziecka w przyszłości.

W szpitalu, w którym doszło do poronienia przeprowadzane jest badanie histopatologiczne, które daje informację m.in. o stanie zapalnym.

W zależności od indywidualnej sytuacji po poronieniu wykonuje się również badania rodziców – immunologiczne, infekcyjne, hormonalne, badania nasienia oraz badania genetyczne (m.in. badanie kariotypu i badanie w kierunku trombofilii wrodzonej).

Z kolei badanie genetyczne materiału z poronienia, które rodzice mogą zrobić prywatnie, jest bardzo istotne, gdyż jest to jedyne badanie, które da odpowiedź, czy za poronienie mogły być odpowiedzialne wady genetyczne płodu (np. trisomia 21 – zespół Downa). To właśnie nieprawidłowości w chromosomach płodu są odpowiedzialne za większość (60-70%) samoistnych poronień.

Czy wiesz, że…
W badaniu chorób genetycznych płodu jako przyczyny poronienia bardzo ważne jest ustalenie, czy materiał pochodzi faktycznie od płodu, a nie od matki. Wybierając laboratorium upewnij się, że zbada również Twój wymaz z policzka aby porównać Twoje DNA z materiałem genetycznym próbki przekazanej do badania. Tylko wtedy będziesz miała pewność, że wynik badania dotyczy dziecka, a nie Ciebie.

 

Zobacz też: Instrukcja prawidłowego zabezpieczenia materiału poronnego do badań DNA

Jak długo staracie się o ciążę?

 • Ponad rok. (54%, 5 010 głosów)
 • Kilka miesięcy. (24%, 2 229 głosów)
 • Kilka lat. (23%, 2 108 głosów)

Liczba głosów: 9 347

Loading ... Loading ...

Aktualizacja: 10 stycznia 2019 r.

Autor: prekoncepcja.pl

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

Jak zajść w ciążę po łyżeczkowaniu?
4.4 (87.59%) 29 vote[s]

3 myśli na temat “Jak zajść w ciążę po łyżeczkowaniu?

 • 29 maja 2018 o 5:17 am
  Permalink

  Zaszłam w ciążę w 3 cyklu po łyżeczkowaniu. Staraliśmy się bo mi się kończyła umowa o pracę. Z perspektywy czasu nie polecam, teraz bym poczekała te pół roku minimum i szukała innej pracy. Słabe endometrium a zarodek silny.Ciąża od początku powikłana, podtrzymywana i z dużymi problemami przeleżana niemal w całosci. Dziecko donoszone i zdrowe fizycznie, jednak w wieku 3 lat zdiagnozowany autyzm dziecięcy będący wynikiem trudnej ciąży. Przedszkole integracyjne robi swietną robotę ale nie wiadomo czy dziecko dogoni rówieśników w rozwoju.

  Odpowiedz
 • 19 października 2018 o 8:31 pm
  Permalink

  Witam miałam lyzeczkowanie w styczniu 2018r w tym samym dniu wyszłam do domu 2 dni później wróciłam z krwotokiem nie badali mnie tylko dali leki na uszczelnienie żył i wypisali do domu z krwawieniem od tamtej pory staram się o dziecko i nie mogę zajść w ciążę co może być przyczyną? Proszę o odpowiedź

  Odpowiedz
  • 22 października 2018 o 6:27 am
   Permalink

   Dzień dobry, czy lekarz powiedział Pani, co było przyczyną poronienia? Przyczyn zaburzeń płodności może być wiele i w celu zdiagnozowania ich najlepiej zwrócić się do lekarza, który przeprowadzi wywiad, przeanalizuje wyniki badań i – jeśli będzie trzeba – zaleci dodatkowe.

   Zachęcamy też do lektury artykułu o przyczynach poronień https://prekoncepcja.pl/przyczyny-poronienia/ oraz o przyczynach niepłodności: https://prekoncepcja.pl/przyczyny-nieplodnosci/.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Nasi partnerzy