24 tydzień ciąży. Kalendarz ciąży
Niedługo nastąpi już trzeci trymestr Twojej ciąży – nic dziwnego, że brzuch jest naprawdę duży! Możesz mieć problem z ułożeniem do snu czy zasypianiem, dlatego unikaj urządzeń elektronicznych zaraz przed pójściem spać i pamiętaj o wietrzeniu pomieszczenia. Wciąż odczuwasz też bóle kręgosłupa i skurcze Braxtona-Hicksa.
Jeśli towarzyszą Ci bóle głowy, zaczerwienienie twarzy, kołatanie serca i uderzenia gorąca – to może być nadciśnienie tętnicze w ciąży. Najlepiej zaopatrz się w aparat do mierzenia ciśnienia i nie zapomnij zgłosić objawów lekarzowi. Nieleczone nadciśnienie może skutkować stanem przedrzucawkowym, dlatego nie bagatelizuj go.
24 tydzień ciąży. Badania, które warto wykonać
Już coraz mniej czasu zostało Ci, żeby wykonać badania zalecane na tygodnie 21-26! Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje na ten okres: badanie ginekologiczne, badanie ogólne, wykonanie oceny czynności serca maluszka, pomiar ciśnienia tętniczego krwi i masy ciała oraz ocenę pH wydzieliny pochwowej.
Ten czas to również moment na realizację kolejnego USG i badania moczu. Jeśli wynik badania w kierunku toksoplazmowy przeprowadzanego w I trymestrze był u Ciebie ujemny, lekarz zaleci teraz też kolejny test. Od tego tygodnia (aż do 28.) powinnaś wykonać też badanie stężenia glukozy po doustnym podaniu 75 gramów tej substancji.
24 tydzień ciąży. Rozwój i wygląd Twojego dziecka
Teraz Twój maluch mierzy już ok. 27-30 centymetrów i waży ok. 550-680 gramów. Co tydzień przybiera na wadze ok. 60-100 gramów. Następują zmiany w pępowinie, która łączy Cię z dzieckiem: jest bardziej śliska i rzadziej się plącze. Dziecko sprawnie i intensywnie się rusza – wciąż ma dużo miejsca, dlatego często odczuwasz jego ruchy.
Jego skóra przestaje być przezroczysta – teraz jest czerwona i pomarszczona, ponieważ ilość tkanki tłuszczowej nie jest jeszcze duża. W 24. tygodniu mózg dziecka i jego układ nerwowy są właściwie ukształtowane – wykres fal mózgowych malucha w tym wieku przypomina taki, jaki ma noworodek!
Kości dzidziusia wciąż kostnieją, płuca nadal się rozwijają, a oczy są zamknięte. Być może w tym tygodniu pojawi się szpara powiekowa, ale na razie gałki oczne mocno się poruszają.