20 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Zmiany w Twoim organizmie Przeskocz do treści

20 tydzień ciąży. Kalendarz ciąży

I tak oto jesteś w połowie swojej ciąży! Teraz Twój brzuch będzie rósł jeszcze bardziej, a macica zacznie przygotowywać się do porodu. W jaki sposób? Pojawią się skurcze przepowiadające Braxtona-Hicksa – mniej lub bardziej regularne, mogące trwać kilka sekund lub nawet minut. Nie są bolesne, nie towarzyszą im inne objawy.

Niestety wciąż możesz odczuwać nieprzyjemne symptomy, m.in. zaparcia, zgagę czy katar. Niektóre przyszłe mamy zaczynają również rozpoznawać pierwsze ruchy swojego maleństwa – oprócz uczucia przelewania może to być wrażenie delikatnego trzepotania.

Z powodu rozciągania skóry na brzuchu, może być ona sucha, podatna na swędzenie czy rozstępy. Jeśli swędzą Cię też inne części ciała (np. stopy, dłonie, plecy), co powoduje kłopoty z zaśnięciem i innymi czynnościami, to może być cholestaza ciążowa.

W tym okresie ciąży może pojawić się także ostuda – przebarwienia na skórze, głównie twarzy i karku. Wiążą się z podwyższoną produkcją melaniny i znikną po porodzie.

Po wysiłku, np. spacerze, możesz mieć też skurcze łydek. Często powoduje je niedobór magnezu, który warto uzupełnić odpowiednią dietą (np. czekolada, orzechy, zielone warzywa, ryby morskie, fasola).

20 tydzień ciąży. Badania, które warto wykonać

To już ostatni tydzień, w którym powinnaś mieć wykonane badania zalecane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne na tygodnie 15-20! Prawdopodobnie wizyta i badania są już za Tobą i wiesz, że dzidziuś rozwija się prawidłowo, a stan Twojego zdrowia również jest dobry. Jeśli nie wykonałaś badań, zrób je jak najszybciej. Są to: badania ogólne, badanie ginekologiczne, pomiar ciśnienia krwi i masy ciała, ocena pH wydzieliny z pochwy, morfologia krwi, badanie moczu oraz oznaczenie przeciwciał anty-Rh.

20 tydzień ciąży. Rozwój i wygląd Twojego dziecka

Dziecko jest już wielkości średniego zielonego ogórka (17-18 centymetrów). W połowie ciąży Twój maluszek rozpoczyna też rozróżnianie smaków! Chociaż nie ma jeszcze całkowicie rozwiniętych kubeczków smakowych, zaczynają one reagować na spożywane przez Ciebie ostre potrawy. Co więcej, dzidziuś może mieć już pierwsze włoski na główce.

Jego serduszko zaczyna bić jeszcze szybciej, a dziecko reaguje na to, co dzieje się poza brzuszkiem – pobudzając się lub uspokajając. Unikaj więc stresu i dużo mów do brzuszka.


Sorry, there are no polls available at the moment.
3/5 - (1 głos / głosy)
3/5 - (1 głos / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy