33 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Zmiany w Twoim organizmie. Przeskocz do treści

33 tydzień ciąży. Kalendarz ciąży

W tym tygodniu wielu ciężarnym przeszkadza najbardziej kłopot z oddychaniem. Czasami wystarczy jedynie wejście po kilku schodach, by zmęczenie było bardzo duże! Być może i Ty masz problem z wzięciem głębokiego oddechu? Jeśli tak, pamiętaj, że za ok. 3 tygodnie to nieprzyjemne uczucie powinno zacząć się zmniejszać. Kłopoty z oddychaniem wiążą się zarówno z powiększeniem macicy i jej uciskiem na przeponę i płuca, jak i podwyższonym stężeniem progesteronu. Masz naprawdę ogromny problem z oddychaniem?

A dodatkowo odczuwasz bóle w klatce piersiowej? Od razu udaj się do szpitala. 33 tydzień ciąży to kolejny z tygodni, w których przeszkadzają Ci też zgaga, drażliwość, zmiany nastrojów i zmęczenie. Jeśli wcześniej nie spałaś na boku, warto, abyś zaczęła robić to w tym tygodniu, co pobudzi krążenie.

33 tydzień ciąży. Badania, które warto wykonać

To pierwszy tydzień na wykonanie badań, które Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje na 33-37 tygodnie ciąży. Najlepiej już teraz umów się z ginekologiem, by ustalić terminy wszystkich badań, dzięki którym sprawdzisz, czy dzidziuś dobrze się rozwija.

W tym okresie realizuje się: profilaktyczne badanie ogólne i ginekologiczne, ocenę wymiarów miednicy, pomiar ciśnienia i masy ciała, kontrolę piersi oraz ocenę czynności serca i ruchliwości maluszka. Rekomendowane testy diagnostyczne to: morfologia krwi, badanie moczu i odczyn Wassermanna. Czasami lekarz zaleca także posiew w kierunku paciorkowców β-hemolizujących oraz testy VDRL, HIV oraz HC.

33 tydzień ciąży. Rozwój i wygląd Twojego dziecka

Waga Twojego dziecka to teraz ponad 2 kilogramy, a wzrost – ok. 45-50 centymetrów. Każdy tydzień to przyrost ok. 250 gramów, przede wszystkim tkanki tłuszczowej. Dzięki temu skóra maluszka już nie jest przezroczysta, a staje się lekko różowa i gładka. Jego wygląd zewnętrzny jest już właściwie całkowicie wykształcony.

Rozwija się natomiast jego układ odpornościowy i następuje odkładanie w wątrobie żelaza potrzebnego do wytwarzania czerwonych krwinek. Również serduszko dziecka bije już swoim rytmem, a maluszek ćwiczy oddychanie. Jeśli urodzisz synka, prawdopodobnie jego jądra znajdują się teraz w mosznie.


Sorry, there are no polls available at the moment.
Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy