39 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Zmiany w Twoim organizmie Przeskocz do treści

39 tydzień ciąży. Kalendarz ciąży

Niedługo zobaczysz swojego maluszka! Nie możesz się doczekać, prawda? W każdym momencie poród może się rozpocząć, więc chyba jesteś przygotowana? Często masz nieregularne skurcze przepowiadające Braxtona-Hicksa – w tym okresie ciąży mogące lekko boleć.

W 39 tygodniu ciąży szyjka macicy ulega zmianom, rozpulchniając się i kierując w stronę pochwy. Co konkretnie mówi o tym, że powinnaś udać się do szpitala? Przede wszystkim skurcze, a poza tym również odejście czopa śluzowego (bezbarwny albo białawy i gęsty śluz z pochwy) i/lub odejście wód płodowych.

Pamiętaj o odpoczynku, najlepiej sprawdzi się ułożenie na lewym boku. Dlaczego? Nie dość, że zmniejszy przykre bóle pleców, to jeszcze poprawi krążenie, zmniejszając tym samym obrzęki. Ciesz się ostatnimi dniami ciąży i nie martw się – na pewno dasz sobie ze wszystkim radę!

39 tydzień ciąży. Badania, które warto wykonać

To już ostatni dzwonek, żeby wykonać badania rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne na tygodnie 38-39! Jeśli więc jeszcze ich nie przeprowadzałaś, szybko umów się z lekarzem, który powie, czy wszystko jest w porządku. Jakie badania powinnaś teraz zrealizować? To badanie ginekologiczne, badanie położnice, ocena czynności serca Twojego dziecka, pomiar Twojego ciśnienia i masy ciała, a także badanie moczu.

39 tydzień ciąży. Rozwój i wygląd Twojego dziecka

Maluch waży ok. 3,2-3,8 kilograma, a długość jego ciałka to ponad 50 centymetrów. Dzidziuś jest całkowicie rozwinięty, ma śliczną, okrągłą buźkę, długie włoski i długie paznokcie. Czy wiesz, że będziesz musiała obciąć je już kilka dni po przyjściu dziecka na świat? Robi się to jednak w domu, nie w szpitalu, minimalizując tym samym ryzyko powstania zakażenia.

Dziecko ma w Twoim brzuszku niewiele miejsca, więc wierci się, co na pewno odczuwasz. Co więcej, jego skóra na razie zmienia trochę kolor i staje się biała. Dlaczego? W 39 tygodniu ciąży łożysko dostarcza dziecku mniej krwi, więc skóra zaróżowi się po porodzie. Zmysły malucha są rozwinięte – po narodzinach pozna więc Twój głos.


Kalendarz ciąży – ciąża tydzień po tygodniu

1 tydzień ciąży2 tydzień ciąży3 tydzień ciąży4 tydzień ciąży5 tydzień ciąży6 tydzień ciąży7 tydzień ciąży8 tydzień ciąży9 tydzień ciąży10 tydzień ciąży11 tydzień ciąży12 tydzień ciąży13 tydzień ciąży, 14 tydzień ciąży15 tydzień ciąży16 tydzień ciąży17 tydzień ciąży18 tydzień ciąży19 tydzień ciąży20 tydzień ciąży21 tydzień ciąży22 tydzień ciąży23 tydzień ciąży24 tydzień ciąży25 tydzień ciąży26 tydzień ciąży27 tydzień ciąży28 tydzień ciąży29 tydzień ciąży30 tydzień ciąży31 tydzień ciąży32 tydzień ciąży33 tydzień ciąży34 tydzień ciąży35 tydzień ciąży36 tydzień ciąży37 tydzień ciąży38 tydzień ciąży39 tydzień ciąży40 tydzień ciąży

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy