Na czym polega inseminacja krok po kroku? Przeskocz do treści

Na czym polega inseminacja krok po kroku?

Inseminacja jest prostym i bezpiecznym zabiegiem stosowanym w leczeniu niepłodności. Skumulowany odsetek ciąż po 3 inseminacjach (w grupie młodych pacjentek) sięga ok. 30-40% [1]. Na czym polega inseminacja domaciczna i jak przebiega krok po kroku?

Na czym polega inseminacja domaciczna?

Inseminacja domaciczna polega na bezpośrednim wprowadzeniu nasienia partnera lub dawcy do macicy kobiety. Dzięki temu omijana jest bariera ze śluzu, a plemniki mają po prostu bliżej i łatwiej, by dotrzeć do jajeczka. Co ważne, nasienie jest dodatkowo specjalnie przygotowane w warunkach laboratoryjnych. Przed zabiegiem inseminacji para wykonuje również odpowiednie badania i rozmawia z lekarzem.

Wskazaniami są m.in. słabe parametry nasienia, obecność przeciwciał przeciwko plemnikom w śluzie kobiecym, problemy z owulacją, endometrioza lub inne wady narządu rodnego kobiety (przy drożnych jajowodach) czy niepłodność idiopatyczna.

To może Cię zainteresować: Inseminacja – wskazania, przebieg, skuteczność

Inseminacja domaciczna – krok po kroku

1. Stymulacja hormonalna owulacji

Konieczność stymulacji owulacji ustala się z lekarzem prowadzącym. Przykładowo: jeśli za problemy z płodnością odpowiadają wyłącznie nieprawidłowe parametry nasienia, stymulacja może nie być niezbędna. Wówczas inseminacja odbywa się w naturalnym cyklu, a lekarz obserwuje, czy pęcherzyki Graafa są dojrzałe.

Jeśli lekarz uzna, że stymulacja owulacji jest niezbędna, podaje leki hormonalne na jej pobudzenie, a później na wywołanie. Zabieg wykonuje się w okresie okołoowulacyjnym.

2. Pobranie nasienia i przygotowanie go

Nasienie oddawane jest do sterylnego pojemnika tuż przed zabiegiem po ok. 3-5 dniach abstynencji seksualnej. Później plemniki zostają odpowiednio przygotowane (np. techniką płukania nasienia). Konieczne jest m.in. oddzielenie ich od plazmy, usunięcie bakterii i wirusów oraz wyselekcjonowanie plemników zbudowanych prawidłowo [1].

Ciekawy artykuł: Na czym polega in vitro? Zapłodnienie pozaustrojowe krok po kroku

3. Wprowadzenie nasienia do organów rodnych kobiety

To szybki, prosty i bezbolesny zabieg, który trwa ok. 5 minut. W gabinecie ginekologicznym lekarz wprowadza do macicy ok. 0,2-0,5 ml przygotowanego nasienia. Wykorzystuje w tym celu miękki cewnik, czasami kontrolując zabieg przezbrzusznym USG. W 1 cyklu wykonuje się najczęściej jedną inseminację.


Źródło:

[1] Algorytmy diagnostyczno-lecznicze w zastosowaniu do niepłodności pod redakcją prof. dr hab. n. med. Sławomira Wołczyńskiego, dr n. med. Michała Radwana.

Autor: prekoncepcja.pl

 

5/5 - (4 głos / głosy)
5/5 - (4 głos / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy