Na czym polega inseminacja krok po kroku? Prekoncepcja.pl

Na czym polega inseminacja krok po kroku?

Inseminacja jest prostym i bezpiecznym zabiegiem stosowanym w leczeniu niepłodności. Skumulowany odsetek ciąż po 3 inseminacjach (w grupie młodych pacjentek) sięga ok. 30-40% [1]. Na czym polega inseminacja domaciczna i jak przebiega krok po kroku?

Na czym polega inseminacja domaciczna?

Inseminacja domaciczna polega na bezpośrednim wprowadzeniu nasienia partnera lub dawcy do macicy kobiety. Dzięki temu omijana jest bariera ze śluzu, a plemniki mają po prostu bliżej i łatwiej, by dotrzeć do jajeczka. Co ważne, nasienie jest dodatkowo specjalnie przygotowane w warunkach laboratoryjnych. Przed zabiegiem inseminacji para wykonuje również odpowiednie badania i rozmawia z lekarzem.

Wskazaniami są m.in. słabe parametry nasienia, obecność przeciwciał przeciwko plemnikom w śluzie kobiecym, problemy z owulacją, endometrioza lub inne wady narządu rodnego kobiety (przy drożnych jajowodach) czy niepłodność idiopatyczna.

To może Cię zainteresować: Inseminacja – wskazania, przebieg, skuteczność

1. Stymulacja hormonalna owulacji

Konieczność stymulacji owulacji ustala się z lekarzem prowadzącym. Przykładowo: jeśli za problemy z płodnością odpowiadają wyłącznie nieprawidłowe parametry nasienia, stymulacja może nie być niezbędna. Wówczas inseminacja odbywa się w naturalnym cyklu, a lekarz obserwuje, czy pęcherzyki Graafa są dojrzałe.

Jeśli lekarz uzna, że stymulacja owulacji jest niezbędna, podaje leki hormonalne na jej pobudzenie, a później na wywołanie. Zabieg wykonuje się w okresie okołoowulacyjnym.

2. Pobranie nasienia i przygotowanie go

Nasienie oddawane jest do sterylnego pojemnika tuż przed zabiegiem po ok. 3-5 dniach abstynencji seksualnej. Później plemniki zostają odpowiednio przygotowane (np. techniką płukania nasienia). Konieczne jest m.in. oddzielenie ich od plazmy, usunięcie bakterii i wirusów oraz wyselekcjonowanie plemników zbudowanych prawidłowo [1].

Ciekawy artykuł: Na czym polega in vitro? Zapłodnienie pozaustrojowe krok po kroku

3. Wprowadzenie nasienia do organów rodnych kobiety

To szybki, prosty i bezbolesny zabieg, który trwa ok. 5 minut. W gabinecie ginekologicznym lekarz wprowadza do macicy ok. 0,2-0,5 ml przygotowanego nasienia. Wykorzystuje w tym celu miękki cewnik, czasami kontrolując zabieg przezbrzusznym USG. W 1 cyklu wykonuje się najczęściej jedną inseminację.


Źródło:

[1] Algorytmy diagnostyczno-lecznicze w zastosowaniu do niepłodności pod redakcją prof. dr hab. n. med. Sławomira Wołczyńskiego, dr n. med. Michała Radwana.

Na czym polega inseminacja krok po kroku?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Nasi partnerzy

Więcej w techniki wspomagania rozrodu
skuteczność in vitro
Skuteczność in vitro – jak jest wysoka i od czego zależy?

W zależności od źródła średnia skuteczność in vitro to ok. 20-40%. Zwykle konieczne są więc 2-3 podejścia do zapłodnienia tą

Zamknij