25 tydzień ciąży. Kalendarz ciąży
Maluch na tyle się porusza, że możesz obserwować na Twoim brzuchu np. zarys rączki czy stópki – głównie wtedy, gdy dziecko wyraźnie kopie. Coraz większy brzuszek uciska też na przeponę, co może powodować kłopoty z oddychaniem. Być może zaczęłaś też chrapać!
Wciąż możesz mieć bóle kręgosłupa i zgagę, pojawiają się także bóle i obrzęki nóg. W tym okresie ciąży jesteś też bardziej narażona na wystąpienie intymnych infekcji – jeśli się pojawią, od razu udaj się do ginekologa.
Warto, abyś teraz wybrała również najlepszą dla siebie szkołę rodzenia – przede wszystkim wówczas, gdy to Twój pierwszy poród.
25 tydzień ciąży. Badania, które warto wykonać
Jeśli nie wykonałaś jeszcze badań zalecanych przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne na tygodnie 21-26, najwyższy czas umówić się z lekarzem. Zrealizuje on badanie moczu i kolejne USG. W tym okresie wykonuje się też: badanie ginekologiczne, badanie ogólne, ocenę czynności serca maluszka, zmierzenie ciśnienia tętniczego krwi i masy ciała oraz ocenę pH wydzieliny z pochwy, a jeśli rezultat badania w kierunku toksoplazmowy (w I trymestrze) był ujemny, do przeprowadzenia będzie teraz też kolejny test. Do 28. tygodnia ciąży powinnaś wykonać także badanie stężenia glukozy po doustnym podaniu jej 75 gramów.
25 tydzień ciąży. Rozwój i wygląd Twojego dziecka
Waga Twojego dziecka to ok. 600-800 gramów, a długość jego ciała wynosi ok. 27-32 centymetry. Następuje wzmożony rozwój jego pęcherzyków płucnych (maluch będzie mógł oddychać samodzielnie już po przyjściu na świat), a dziurki w nosie stopniowo się otwierają.
W uszku dziecka kostnieją kosteczki słuchowe, więc słyszy ono nie tylko dźwięki dochodzące z Twojego organizmu (np. bicie serca), lecz też te z zewnątrz. Skóra dziecka już niedługo będzie zaróżowiona, a jego tkanka tłuszczowa wciąż rośnie.
Jesteś w ciąży mnogiej? W 25 tygodniu ciąży Twoje maluchy zaczynają odczuwać obecność brata lub siostry, czując ich ruchy.