Jakie badania wykonać przed zajściem w ciążę? Przeskocz do treści

Jakie badania wykonać przed zajściem w ciążę?

Ciąża to bardzo wyjątkowy czas w życiu. Warto się do niego odpowiednio przygotować i wykonać badania przed ciążą. Dzięki nim sprawdzimy, czy organizm kobiety jest gotowy na ciążę oraz jakie jest ryzyko wystąpienia różnych nieprawidłowości. Pozwoli nam to na uzyskanie spokoju, że ciąża nie jest narażona na komplikacje lub podjęcie odpowiednich działań, aby przyszła mama bezpiecznie donosiła ciążę.

Spis treści:

Jakie badania zrobić przed planowaniem ciąży?
Badania przed zajściem w ciążę dla kobiet
Badania przed planowaną ciążą dla obojga partnerów
Jakie badania genetyczne zrobić przed ciążą?

Jakie badania zrobić przed planowaniem ciąży?

Prekoncepcja to okres świadomego przygotowywania się do rodzicielstwa. Okres ten powinien trwać kilka miesięcy. W tym czasie warto wykonać badania dla planujących ciążę. Większość z nich musi wykonać tylko kobieta, ale niektórym badaniom musi się poddać także przyszły ojciec.

Badania przed zajściem w ciążę dla kobiet

Przyszła mama przed rozpoczęciem starań o dziecko powinna odwiedzić lekarza. Zleci jej on wykonanie następujących badań:

• Badanie ciśnienia tętniczego krwi
• Badanie hormonów tarczycy
• Morfologia
• Badanie moczu
• Badanie sprawdzające obecność przeciwciał chlamydiozy, toksoplazmozy, cytomegalii oraz różyczki

Kobieta przed zajściem w ciążę powinna poddać się także kontroli stomatologicznej oraz wyleczyć wszystkie wykryte ubytki.

Badania przed planowaną ciążą dla obojga partnerów

Mężczyzna w okresie planowania ciąży powinien wykonać tylko jedno badanie – badanie genetyczne. Powinno ono zostać wykonane także przez przyszłą mamę. Dalszą diagnostyką mężczyzna powinien zostać objęty, jeśli pojawią się problemy podczas starania o dziecko.

Wykonanie badania genetycznego przed ciążą jest bardzo ważne. Sprawdzi ono, czy w materiale genetycznym przyszłych rodziców znajdują się groźne mutacje genetyczne, które mogą zostać przekazane dziecku. Z mutacji może rozwinąć się choroba, która może wywołać poronienie, martwe urodzenie lub różne wady rozwojowe.

Dzięki wykryciu wad genetycznych odpowiednio wcześnie możliwe jest zaplanowanie ciąży tak, aby nie doszło do komplikacji. Wykonanie badań genetycznych może więc znacznie zwiększyć szanse na dziecko oraz pozwoli uniknąć przykrych doświadczeń.

Jakie badania genetyczne zrobić przed ciążą?

Na rynku znaleźć możemy szereg badań genetycznych, które można wykonać przed ciążą. Różnią się one jednak zakresem oraz techniką wykonania. Warto więc wybrać odpowiednie. Specjaliści przyszłym rodzicom z reguły zalecają wykonanie następujących badań genetycznych przed ciążą:

Badanie FRAX – Sprawdza się w nim, czy nie doszło do mutacji w genie FMR1, który jest powiązany z rozwojem komórek nerwowych. Pacjent z taką mutacją może mieć zaburzenia rozwoju intelektualnego lub chorować na zespół łamliwego chromosomu X. Badanie to wykonuje się na podstawie próbki krwi żylnej.
Badanie mikromacierzy, czyli kariotyp molekularny – analizuje się w nim wszystkie chromosomy pacjenta pod kątem niepokojących zmian. Badanie to jest w stanie wykryć nawet niewielkie nieprawidłowości. Do badania mikromacierzy potrzebna jest jedynie próbka krwi obwodowej.
• Badanie polimorfizmów genu MTHFR – mutacje tego genu mogą powodować zaburzenia przetwarzania kwasu foliowego. Może to doprowadzić do wad płodu. Wykonanie badania polimorfizmów genu MTHFR jest bardzo proste. Potrzebny jest do niego tylko wymaz z policzka.
• Badanie w kierunku trombofilii wrodzonej – to jedyne badanie genetyczne, które powinna wykonać tylko kobieta. Jest ono wykonywane na podstawie próbki krwi. Trombofilia wrodzona to genetyczna skłonność do powstawania zakrzepów. Może ona prowadzić do poronienia oraz problemów z zajściem w ciążę.
Badanie WES – jest to bardzo nowoczesne badanie genetyczne. Dzięki Sekwencjonowaniu Nowej Generacji może ono sprawdzić dokładnie każdy gen pary planującej ciążę. Badanie WES jest w stanie wykryć nawet bardzo rzadkie choroby genetyczne. W badaniu tym zostaną także wykryte mutacje, których jesteśmy tylko nosicielami. Mogą one zostać przekazane dziecku, dlatego warto zbadać się pod tym kątem przed zajściem w ciążę. Do badania WES potrzebny jest tylko wymaz z policzka lub próbka krwi. Na podstawie tej jednej próbki możliwe jest sprawdzenie całego materiału genetycznego.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy