13 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Zmiany w Twoim organizmie

13 tydzień ciąży. Kalendarz ciąży

Właśnie kończy się pierwszy trymestr ciąży, więc znacznie zmniejsza się ryzyko poronienia. To świetna wiadomość! Teraz będziesz też przybierała na wadze bardziej regularnie – ok. 0,5 kilograma na tydzień. Dlaczego?

Chodzi nie tylko o wciąż rosnące dziecko, ale także o powiększająca się macicę oraz większą ilość płynu owodniowego i krwi. W 2 tygodniu ciąży wciąż odczuwasz częstą potrzebę korzystania z toalety – ta dokuczliwa przypadłość niestety do porodu już nie minie. Masz jednak coraz lepsze samopoczucie i naprawdę podwyższone libido!

Pamiętaj, żeby dostarczać sobie i dziecku wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Ważna jest więc zbilansowana i zdrowa dieta, jednak uważaj, żeby nie jeść za dwoje. Warto, abyś rozpoczęła korzystanie z kremów przeciw rozstępom (jeśli jeszcze tego nie robisz).

13 tydzień ciąży. Badania, które warto wykonać

Masz coraz mniej czasu, żeby przeprowadzić badania rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne na 11-14 tydzień ciąży! Pamiętaj więc, żeby umówić się do lekarza. USG prawdopodobnie już wykonałaś, a jeśli nie, zrób je jak najszybciej.

Inne badania zaplanowane na ten okres ciąży to badania ogólne i ginekologiczne, pomiary masy ciała i ciśnienia krwi oraz ocena pH wydzieliny pochwowej. W 13 tygodniu ciąży wykonuje się też u niektórych przyszłych mam test PAPP-A (jeśli masz wskazania, będzie zrealizowany przez NFZ) i badanie moczu. Pamiętaj, że badanie w kierunku wad genetycznych warto wykonać bez względu na wiek i uwarunkowania rodzinne.

13 tydzień ciąży. Rozwój i wygląd Twojego dziecka

Dzidziuś ma ok. 7,5-8 centymetrów i waży aż 20 gramów! Od teraz jednak podane miary będą miały charakter orientacyjny, a maluch zacznie rosnąć i przybierać na wadze bardzo indywidualnie. Jeśli rozwija się prawidłowo, nie będzie miało znaczenia, czy jest trochę mniejszy lub większy od innych dzieci w tym wieku.

Teraz zaczyna rosnąć głównie tułów (wcześniej przede wszystkim powiększała się główka), pojawiają się zawiązki zębów stałych i wytwarzają się struny głosowe, a co więcej – kostnieją czaszka i żebra. Ukształtowały się też kości, mięśnie i stawy, więc dziecko coraz bardziej porusza rączkami i nóżkami. Twarz malucha bardziej przypomina buzię małego człowieka. Dziecko ćwiczy też najważniejsze czynności, czyli połyka wody płodowe, siusia i rozwija mimikę.


Sorry, there are no polls available at the moment.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Nasi partnerzy

Skip to content