Przeskocz do treści

Tabletki antykoncepcyjne a ciąża – wpływ pigułek na zapłodnienie

Tabletki antykoncepcyjne to dość duża ingerencja w gospodarkę hormonalną. Nic więc dziwnego, że kobiety rozpoczynające ich stosowanie mają wiele pytań. Czy może dojść do zapłodnienia? Jakie mogą być objawy ciąży podczas zażywania tabletek antykoncepcyjnych? Jak szybko zajdę w ciążę po ich odstawieniu? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule!

Spis treści:

1. Czy w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych można zajść w ciążę?
2. Jakie mogą być objawy ciąży przy tabletkach antykoncepcyjnych?
3. Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych a ciąża – jak szybko może dojść do zapłodnienia?

Czy w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych można zajść w ciążę?

Tabletki antykoncepcyjne to jeden z najbardziej skutecznych i najczęściej stosowanych środków antykoncepcyjnych. Kobiety często po nie sięgają, ponieważ zapewniają one bardzo wysoką ochronę przed zajściem w ciążę. Wynosi ona ponad 99%, jeśli pigułki stosowane są zgodnie z dołączoną instrukcją.

Przy tabletkach antykoncepcyjnych bardzo ważna jest regularność ich stosowania. Powinny być one brane codziennie o tej samej porze. Jeśli zapomnimy o tabletce lub weźmiemy ją zbyt późno, to jej skuteczność może się znacznie obniżyć. Własne zaniedbanie jest więc najczęstszym czynnikiem prowadzącym do ciąży mimo stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Decydując się na stosowanie pigułek, kobieta powinna bardzo dbać o to, aby łykać je regularnie.

Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych może być niższa także przez wpływ innych czynników. Obniża ją m.in. nadwaga, wymioty, przeziębienie, picie alkoholu czy stosowanie antybiotyków i leków na odchudzanie. Warto wziąć te czynniki pod uwagę i zastosować dodatkowe zabezpieczenie, jeśli skuteczność tabletek mogą się obniżyć.

Jakie mogą być objawy ciąży przy tabletkach antykoncepcyjnych?

Jeśli uda nam się zajść w ciążę mimo stosowania pigułek, to dowiemy się o tym dość szybko. Pierwsze objawy ciąży przy tabletkach antykoncepcyjnych pojawiają się około 4-6 tygodni po zapłodnieniu. Ciąża objawia się więc po takim samym czasie, jak u kobiet, które nie zażywały wcześniej pigułek.

Podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych zauważyć możemy następujące objawy ciąży:

● Brak miesiączki, a właściwie brak krwawienia z odstawienia tabletek
● Poranne mdłości i wymioty
● Nasilone zmęczenie i senność
● Częstsza potrzeba korzystania z toalety
● Bolesność i tkliwość piersi
● Drażliwość

Objawem ciąży jest także podwyższony poziom hormonu beta-hcg (gonadotropiny kosmówkowej). Wykryć możemy go w moczu i krwi już 10 dni po zapłodnieniu. W tym celu musimy wykonać apteczny test ciążowy lub udać się na badanie krwi.

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych a ciąża – jak szybko może dojść do zapłodnienia?

Wiele kobiet decyduje się na odstawienie tabletek antykoncepcyjnych, aby zajść w ciążę. Jest ona oczywiście możliwa, ale efekt nie zawsze jest natychmiastowy. Po stosowaniu pigułek organizm potrzebuje czasu, aby wrócić do równowagi hormonalnej. Niewiele kobiet zachodzi w ciążę od razu po odstawieniu, ale aż 83% udaje się to w ciągu 12 miesięcy.

Zaleca się, aby starania o dziecko rozpocząć 3 miesiące po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Jest to odpowiednia ilość czasu, aby organizm wrócił do równowagi. Kobieta powinna go poświęcić na przygotowanie się do ciąży. W ciągu tych 3 miesięcy warto porzucić używki, zrobić badania kontrolne i zacząć suplementować kwas foliowy.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

One thought on “Tabletki antykoncepcyjne a ciąża – wpływ pigułek na zapłodnienie

  • 12 czerwca 2023 o 4:54 pm
    Permalink

    W czasie brania tabletek jednoskładnikowych (po ciąży) doszło do plamienia srodcyklicznego, otrzymałam tabletki dwuskładnikowe, które stosowałam przed ciążą. W międzyczasie mogło dojść do sytuacji wzięcia tabletki ok dwóch godzin po czasie. Czy jest możliwość ciąży? Pomiędzy jednymi a drugimi tabletkami nie było typowego krwawienia, kilka większych skrzepów i znów plamienie.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy