Jak zajść w ciążę? Porady jak zajść w ciążę - prekoncepcja.pl

Jak zajść w ciążę?

Aktualizacja 17 kwietnia 2018 r.

Jakiś czas temu podjęliście decyzję, że chcecie zostać rodzicami. Odstawiłaś więc pigułki antykoncepcyjne i miałaś cichą nadzieję, że już niedługo test ciążowy pokaże upragnione dwie kreseczki. Tak się jednak nie stało i wraz z partnerem zaczęliście się zastanawiać, co utrudnia Wam poczęcie dziecka.

Na końcu artykułu znajdziesz  bezpłatny poradnik  o przygotowaniu do ciąży!

Musicie wiedzieć, że zajść w ciążę w ciągu pierwszych dwóch miesięcy starań udaje się tylko niektórym parom. Poczęcie dziecka zajmuje zwykle trochę więcej czasu, a niekiedy wymaga od partnerów sporego wysiłku. Choć nasz wpływ na sam proces zapłodnienia jest ograniczony, możemy jednak próbować go przyspieszyć. Jak zajść w ciążę w krótkim czasie? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Jak zajść w ciążę: zadbaj o zdrowie Was obojga

Starając się o dziecko powinniście być w jak najlepszej kondycji zdrowotnej. Obydwoje, nie tylko Ty, ale również Twój partner! Jeśli chcecie, aby Wasze starania zakończyły się sukcesem, musicie zapomnieć o alkoholu i papierosach. Wszelkie używki mają niekorzystny wpływ na jakość plemników i komórek jajowych, nie mówiąc już o rozwijającym się w łonie kobiety maleństwu.

Waga jest kolejnym czynnikiem, który ma ogromne znaczenie przy staraniach o dziecko. Nie może być ona ani za wysoka, ani za niska. W utrzymaniu optymalnej masy ciała pomoże Ci zbilansowana dieta i regularne (ale niezbyt forsowne) ćwiczenia. Już 3 miesiące przed poczęciem powinnaś też przyjmować kwas foliowy, który będzie chronił Twoje dziecko przed takimi schorzeniami, jak choćby rozszczep kręgosłupa i bezmózgowie.

Pomyśleć o zdrowiu powinien również przyszły tata. Nałogi i tłusta dieta mogą bowiem obniżyć parametry męskiego nasienia, podobnie jak wysokie temperatury. Przypilnuj więc, aby Twój partner zbytnio się nie przegrzewał. Jeśli do tej pory regularnie chodził do sauny, lubił trzymać laptopa na kolanach, a telefon komórkowy w kieszeni spodni, to dla dobra sprawy (waszej przyszłej ciąży) powinien zmienić nawyki.

Jak zajść w ciążę: warto się wcześniej przebadać….

Im więcej będziecie wiedzieć o własnym zdrowiu, tym łatwiej zajdziecie w ciążę! Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem starań o upragnionego dzidziusia dobrze, abyś zrobiła sobie komplet podstawowych badań: morfologię krwi, ogólne badanie moczu, poziom glukozy we krwi oraz badanie poziomu przeciwciał różyczki, toksoplazmozy i żółtaczki typu B. Dla pewności warto też wykonać badanie poziomu hormonów w organizmie i kontrolne USG. To ostatnie pozwoli wykluczyć u Ciebie wady anatomiczne narządów rodnych.

W określonych przypadkach lekarz może zalecić wykonanie badań genetycznych. Być może nie zdawałaś sobie sprawy jak ogromny wpływ na płodność mają geny. Istnieje bowiem duża grupa nieprawidłowości genetycznych, które mogą utrudnić parze poczęcie dziecka. Czasem wystarczy drobna zmiana w chromosomach, aby pojawił się problem z zajściem w ciążę.

Najczęściej można ją jednak wykryć wykonując badanie kariotypu (badanie cytogenetyczne), czyli innymi słowy badanie kompletu chromosomów, w który wyposażony jest każdy z nas. Jeszcze przed ciążą warto wykonać też badanie DNA na trombofilię wrodzoną, czyli genetycznie uwarunkowaną skłonność organizmu do formowania się skrzeplin w naczyniach krwionośnych. Mutacje genu protrombiny i czynnika V Leiden, które odpowiadają za tę skłonność, niestety mogą również utrudnić Ci zajście w ciążę, a potem jej donoszenie.

Warto też wykonać badanie wariantu C677T/A1298C genu MTHFRWedług Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników u pacjentek, które mają polimorfizm genu MTHFR bardziej skuteczna jest suplementacja aktywnym kwasem foliowym w porównaniu ze zwykłym [1]. Wynik badania będzie więc dla lekarza wskazówką, jaka forma i dawka kwasu foliowego będzie dla Ciebie odpowiednia.

Zobacz też: Najpopularniejsze w 2017 r. imiona dla dzieci

Jak zajść w ciążę: nie wystarczy tylko uprawiać seks…

Trzeba jeszcze wiedzieć, kiedy to robić! Twoje ciało jest bowiem zdolne do poczęcia dziecka tylko przez kilka dni w ciągu całego cyklu. Moment ten nazywa się owulacją (jajeczkowaniem) i polega na uwolnieniu do jajowodu komórki jajowej, którą plemnik będzie mógł potem zapłodnić. To kiedy współżyjecie ma więc decydujące znaczenie przy staraniach o dziecko. Wyznaczenie terminu owulacji nie jest jednak taką prostą sprawą, zwłaszcza jeśli masz nieregularne cykle.

Jajeczkowanie przypada zwykle na 14 dzień cyklu, jednak tylko przy tych 28-dniowych. Jeśli Twój cykl jest dłuższy lub krótszy, owulacja może wystąpić w innym terminie. Skąd będziesz wiedziała, że nadszedł właśnie ten moment? Przede wszystkim bacznie obserwuj swoje ciało. O tym, że masz owulację może świadczyć podwyższona temperatura ciała oraz zmiana wyglądu śluzu szyjkowego – z mętnego i lepkiego, w przeźroczysty i bardziej rozciągliwy. Pomocne w ustaleniu terminu owulacji mogą być również dostępne w Internecie kalkulatory dni płodnych.

Pamiętaj też, że plemniki są w stanie przeżyć w Twojej pochwie od 3 do nawet 5 dni. Komórka jajowa po uwolnieniu się do jajowodu ma na to mniej czasu – może zostać zapłodniona tylko przez ok. 24 godziny. Oznacza to, że największe szanse na poczęcie dziecka macie już 3 dni przed owulacją i 1 dzień po niej.

Jak zajść w ciążę: przede wszystkim „wrzućcie na luz!”

Starania o dziecko mogą być stresujące, zwłaszcza gdy trwają już od jakiegoś czasu. Niczego jednak nie wskóracie, jeśli będziecie pod presją. Wręcz przeciwnie! Stres może zwyczajnie uniemożliwić Wam zajście w ciążę. Zrelaksujcie więc i cieszcie sobą nawzajem, zamiast nerwowo wyliczać dni płodne i niepłodne.


Jak przygotować się do ciąży?

Pobierz bezpłatny poradnik!

Otwórz poradnik [PDF]


Źródła:

[1] D. Bomba-Opoń, L. Hirnle, J. Kalinka, A. Seremak-Mrozikiewicz: Suplementacja folianów w okresie przedkoncepcyjnym, w ciąży i połogu. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017 tom 2, nr 5, s. 213.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Nasi partnerzy

Więcej w planowanie ciąży, polecamy
jak leczyc nieplodnosc
Jak leczyć niepłodność?

Jeszcze rok temu wydawało Wam się, że nie ma nic prostszego niż poczęcie dziecka. Teraz, kiedy macie za sobą ponad

Zamknij