38 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Zmiany w Twoim organizmie Przeskocz do treści

38 tydzień ciąży. Kalendarz ciąży

Twój brzuszek jest po prostu ogromny! Masz więc problemy z chodzeniem, siedzeniem czy nawet leżeniem… Bolą Cię też plecy, masz zgagę i często chodzisz do toalety. Niestety – to nie koniec dolegliwości.

Możesz skarżyć się też na niekontrolowane puszczanie gazów i zawroty głowy oraz czuć się trochę słabo. W przypadku omdlenia jak najszybciej skonsultuj się jednak ze specjalistą. Pamiętaj, że powinnaś teraz przede wszystkim odpoczywać (najlepiej na lewym boku).

To końcówka Twojej ciąży, więc na pewno jesteś podekscytowana, ale nie jest to już moment na zakupy, sprzątanie czy remont. Prawdopodobnie wszystko masz już idealnie dopięte na ostatni guzik. Każda aktywność może teraz przyspieszyć Twój poród, a dziecko może urodzić się dosłownie w każdym momencie. Pamiętaj, żeby mieć już zapakowaną torbę do szpitala!

38 tydzień ciąży. Badania, które warto wykonać

38-39 tydzień ciąży to czas, kiedy powinnaś umówić się na kolejny zestaw badań. Co rekomenduje Polskie Towarzystwo Ginekologiczne na końcówkę ciąży? Chodzi o badanie położnicze, ginekologiczne, ocenę czynności serca maluszka, pomiar Twojej masy ciała i ciśnienia oraz badanie ogólne moczu. Nie zwlekaj z umówieniem się do ginekologa, żeby sprawdzić, czy na pewno wszystko dobrze z Tobą i Twoim dzieckiem!

38 tydzień ciąży. Rozwój i wygląd Twojego dziecka

Dziecko jest całkowicie rozwinięte i w każdej chwili może zdecydować się przyjść na świat, poznać swoją mamę i całą rodzinę. Jego waga wynosi ponad 3 kilogramy, a długość ciała – ponad 50 centymetrów. Jesteś drobna? Twoje maleństwo może ważyć troszkę mniej, a poprawna waga urodzeniowa to powyżej 2,5 kilograma.

W Twoim brzuszku jest dziecku coraz ciaśniej, więc rusza się mniej. Czasami zaczyna się rozpychać, a Ty obserwujesz małą rączkę czy nóżkę! 38 tydzień ciąży to też czas, kiedy jelita dziecka wypełniają się smółką. To pierwsza kupka zawierająca połknięty wcześniej płyn owodniowy. Pamiętaj, że maluchowi udziela się Twój nastrój – przekazujesz mu nie tylko krew, ale też hormony.


Kalendarz ciąży – ciąża tydzień po tygodniu

1 tydzień ciąży2 tydzień ciąży3 tydzień ciąży4 tydzień ciąży5 tydzień ciąży6 tydzień ciąży7 tydzień ciąży8 tydzień ciąży9 tydzień ciąży10 tydzień ciąży11 tydzień ciąży12 tydzień ciąży13 tydzień ciąży, 14 tydzień ciąży15 tydzień ciąży16 tydzień ciąży17 tydzień ciąży18 tydzień ciąży19 tydzień ciąży20 tydzień ciąży21 tydzień ciąży22 tydzień ciąży23 tydzień ciąży24 tydzień ciąży25 tydzień ciąży26 tydzień ciąży27 tydzień ciąży28 tydzień ciąży29 tydzień ciąży30 tydzień ciąży31 tydzień ciąży32 tydzień ciąży33 tydzień ciąży34 tydzień ciąży35 tydzień ciąży36 tydzień ciąży37 tydzień ciąży38 tydzień ciąży39 tydzień ciąży40 tydzień ciąży

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy