Owulacja, cykl owulacyjny (miesiączkowy) Przeskocz do treści

Owulacja

Konsultacja merytoryczna: lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Owulacja – czyli moment, w którym uwalniana jest dojrzała komórka jajowa zdolna do zapłodnienia – to element cyklu owulacyjnego (miesiączkowego). Twój organizm powtarza go co miesiąc, by umożliwić Ci zajście w ciążę. Umiejętność wyznaczenia terminu owulacji oraz dni płodnych jest bardzo ważna szczególnie wtedy, gdy starasz się o dziecko.

Cykl owulacyjny – na czym polega?

Pierwszym etapem cyklu jest krwawienie, spowodowane złuszczaniem błony śluzowej macicy, które trwa zwykle 3-5 dni. Następnie ma miejsce faza folikularna, w czasie której błona śluzowa na nowo się buduje, a pęcherzyki Graafa dojrzewają. Gdy jeden z nich zaczyna dominować i osiąga dojrzałość, następuje owulacja – uwolnienie komórki jajowej.

Najczęściej występuje ok. 14 dni od pierwszego dnia cyklu. To wtedy może dojść do zapłodnienia. Ostatnią fazą jest faza lutealna – jeśli doszło do poczęcia, następuje implantacja zarodka, a jeśli nie – spada stężenie progesteronu i organizm przygotowuje się do kolejnej menstruacji.

Średnio cykle owulacyjne trwają ok. 28 dni. Jest to jednak sprawa indywidualna – u niektórych kobiet cykl trwa przykładowo 24 dni, a u innych – 30.

Owulacja – dlaczego powinnaś wiedzieć, kiedy występuje?

Tylko w czasie owulacji możesz zajść w ciążę. Dni płodne trwają jednak ok. 5 dni (2-3 dni przed owulacją i do 2 dni po owulacji). Dlaczego? Wypuszczona komórka jajowa może przetrwać w Twoim organizmie do 24 godzin, natomiast plemniki – do 3-5 dni. Jeśli stosunek miał więc miejsce przykładowo 2 dni przed owulacją, istnieje prawdopodobieństwo, że plemnik przeżyje ten czas i kiedy komórka jajowa zostanie wypuszczona – zapłodni ją. Żywotność komórki jajowej i plemników zależy od wielu czynników, m.in. trybu życia.

Dni płodne – jak je wyznaczyć?

Dni płodne najłatwiej wyznaczyć przy regularnych cyklach, ponieważ wtedy odbywają się mniej więcej w tym samym momencie. Niezależnie od regularności cyklów warto, abyś obserwowała swój organizm i zapisywała daty rozpoczęcia miesiączki etc. Co więcej, możesz wykorzystać dostępne w aptekach testy owulacyjne (pozwalają sprawdzić, czy owulacja się rozpoczęła).

Dobrze również, abyś wiedziała, w jaki sposób objawia się owulacja. Chociaż każdy organizm reaguje inaczej, w tym czasie temperatura ciała wzrasta o 0,2 °C. Dobrze mierzyć temperaturę codziennie rano – wtedy łatwiej zauważyć ten skok. Dodatkowo warto obserwować śluz, który przed owulacją staje się przezroczysty i śliski, a po – mętny. U niektórych kobiet w czasie owulacji występuje również lekki ból podbrzusza.

Zobacz też: Rezerwa jajnikowa a płodność

Konsultacja merytoryczna: Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik, Demeter Białostocka, www.demeter.com.pl.

Absolwent Akademii Medycznej w Warszawie, specjalista w zakresie ginekologii i położnictwa. Odbył liczne staże w kraju i zagranicą oraz kursy USG z zakresu ginekologii, położnictwa, wykrywania wczesnych wad rozwojowych płodu, USG piersi, tarczycy i jamy brzusznej, kursy krioterapii, szczepień przeciwko HPV uzyskując umiejętności potwierdzone wieloma Certyfikatami. Pracował w Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym im. Św. Zofii w Warszawie przy ul. Żelaznej. Szczególne zainteresowania to ginekologia endokrynologiczna. Dyrektor Kliniki Demeter.

Jak długo staracie się o ciążę?

  • Ponad rok. (54%, 5 010 głosów)
  • Kilka miesięcy. (24%, 2 229 głosów)
  • Kilka lat. (23%, 2 108 głosów)

Liczba głosów: 9 347

Loading ... Loading ...

Autor: www.prekoncepcja.pl

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (6 głos / głosy)
5/5 - (6 głos / głosy)

6 thoughts on “Owulacja

  • 19 stycznia 2018 o 9:29 am
    Permalink

    My staramy się już 10 miesięcy, czasami wydaje mi sie, że nigdy nam sie nie uda :(czy ktos ma podobnie??

    Odpowiedz
  • 8 czerwca 2018 o 4:26 pm
    Permalink

    Ja staram się 7miesiecy i nic tracę nadzieję

    Odpowiedz
  • 10 października 2019 o 6:50 pm
    Permalink

    My te ż się stara,y już ponad pół roku, też zdecydowałam się na obserwację cyklu, ale teraz mam komputer cyklu cyclotest i jest łatwiej niż tradycyjnie. Więc mam nadzieję, że już niedługo zobaczę 2 kreski na teście :). A za was dziewczyny trzymam kciuki 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy