27 tydzień ciąży. Kalendarz ciąży
Jesteś właśnie między jednym trymestrem a drugim – Twoja macica jest już wielkości… dyni! Brzuszek jest więc coraz bardziej widoczny, a dodatkowo jeszcze bardziej przeszkadza Ci w codziennych czynnościach. Wciąż może uciskać na pęcherz, powodując konieczność częstego korzystania z toalety i kłopoty z nietrzymaniem moczu. Aby zmniejszyć ten objaw, warto ćwiczyć mięśnie kegla. Dzięki temu łatwiej przejdziesz również poród i wrócisz do formy oraz będziesz czerpać większa satysfakcję z seksu.
W Twoich piersiach zaczyna pojawiać się też pierwszy pokarm dla maluszka, co objawia się wypływaniem siary z brodawek. Nie wyciskaj jej, a jeśli brudzi bieliznę, skorzystaj z wkładek laktacyjnych.
27 tydzień ciąży. Badania, które warto wykonać
Od tego tygodnia czeka Cię kolejny zestaw badań – tym razem na tygodnie 27-32, dlatego umów się z lekarzem. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca realizację: badań ginekologicznych, oceny wysokości dna macicy, sprawdzenie czynności serca dziecka, oceny pH wydzieliny pochwowej, badania piersi, pomiaru masy ciała i ciśnienia krwi.
Powinnaś zrealizować też badania diagnostyczne: morfologię, badanie moczu, trzecie USG oraz badanie przeciwciał odpornościowych.
27 tydzień ciąży. Rozwój i wygląd Twojego dziecka
Teraz wzrost dziecka będzie liczony od główki do stópek. Maluch ma więc aż 38 centymetrów i waży ok. 1 kilograma! Rozwija się też bardzo mocno, ponieważ dużo śpi. Na sen przeznacza aż 15 godzin na dobę. W tym czasie ma również marzenia senne, a jego mózg przetwarza informacje z tych godzin, w czasie których był aktywny. Możesz śpiewać, mówić czy czytać do brzuszka oraz włączać mu muzykę.
W tym okresie rozwinięte są też jego kubki smakowe, więc czuje to, co dostarczyłaś do organizmu. Na pewno lub smak słodki, ale pikantny może powodować u niego czkawkę. Co ciekawe, w czasie USG możesz też zauważyć uśmiech swojego malucha!