10 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Zmiany w Twoim organizmie. Przeskocz do treści

10 tydzień ciąży. Kalendarz ciąży

Na tym etapie ciąży jesteś coraz bardziej zmęczona, rozdrażniona i senna, więcej śpisz i wcześniej kładziesz się do łóżka. Twoje piersi wciąż są tkliwe, lekko rosną, zauważasz też ciemnienie brodawek. Wciąż mogą dokuczać Ci mdłości i wymioty.

Niestety to nie koniec dolegliwości związanych z układem pokarmowym. W 10 tygodniu ciąży częściej pojawiać mogą się też wzdęcia czy zaparcia. Odczuwasz też zwiększone parcie na mocz, więc wiele razy na dobę biegasz do toalety. Uważaj, aby nie dopuścić do zbyt dużej utraty masy ciała, która może wynosić maksymalnie 3 kilogramy. Oprócz kłopotów trawiennych możesz mieć też hormonalny katar, zawroty głowy i większą ilość wydzieliny z pochwy.

10 tydzień ciąży. Badania, które warto wykonać

To już ostatni tydzień, aby wykonać wszystkie badania zalecane na początek ciąży przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Prawdopodobnie odebrałaś więc już wyniki. Jeśli nie miałaś jeszcze przeprowadzanych badań, umów się z lekarzem jak najszybciej! Jakie badania są realizowane do 10 tygodnia ciąży?

To cytologia, badanie ginekologiczne, ocena pH wydzieliny pochwowej, pomiar wagi, wzrostu oraz ciśnienia krwi, badanie moczu, morfologia krwi, oznaczenie czynnika Rh, badanie piersi, badanie stężenia glukozy, analiza przeciwciał odpornościowych, a także następujące testy: VDRL (kiła), w kierunku HIV, HCV, toksoplazmozy i różyczki.

10 tydzień ciąży. Rozwój i wygląd Twojego dziecka

W 10 tygodniu ciąży maluszek ma ok. 3-3,5 centymetra i waży ok. 5. gramów, jest więc wielkości śliwki. Niedługo będzie już w okresie płodowym. Co zmienia się u dziecka? Rosną i sklejają się jego powieki, widać nosek i usta, oczka powinny być już z przodu twarzy. Zaczyna też połykanie płynu owodniowego, dzięki czemu płuca będą mogły prawidłowo pracować.

Być może maluch rusza już lekko rączkami i nóżkami, jednak jego ruchy nie są skoordynowane i na razie ich nie odczuwasz. Zaczyna być widać zgięcie łokcia, a kości i chrząstki mocno się kształtują. Jego paluszki powinny być teraz rozdzielone, a narządy – gotowe do dalszego rozwoju. Serce dziecka bije teraz ok. 140-180 uderzeń na minutę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Nasi partnerzy