Przeskocz do treści

Ciąża – co ile waży? Ile ważą wody płodowe, łożysko i dziecko?

Ile waży łożysko i wody w ciąży? Ile waży brzuch ciążowy? Kwestie te interesują wiele przyszłych mam. Każda z nich, chce wiedzieć, ile dodatkowych kilogramów przybędzie jej w ciąży. Skąd się one biorą? W trakcie ciąży w organizmie kobiety dochodzi do wielu zmian. Powiększa się macica, rosną piersi i tworzy się łożysko. To tylko niektóre z czynników, które dodają kilogramów w ciąży. Ile więc waży ciąża? Sprawdź w poniższym tekście!

SPis treści:

1. Ile waży brzuch ciążowy?
2. Ile ważą wody płodowe i łożysko?
3. Ile waży macica w ciąży?

Ile waży brzuch ciążowy?

Tycie w ciąży to naturalny proces. Wynika on z prawidłowego rozwoju dziecka. Dodatkowymi kilogramami w ciąży nie należy się więc martwić. Część z nich zniknie od razu po porodzie. Ważne, aby waga w ciąży wzrastała w prawidłowym tempie. Jeśli wzrasta zbyt szybko lub zbyt wolno, to dziecko może nie rozwijać się prawidłowo. Warto więc regularnie monitorować swoją masę ciała w ciąży.

To, ile kobieta powinna ważyć w ciąży, zależy od jej BMI:

● Kobiety, których wskaźnik BMI przed ciążą był prawidłowy, powinny przytyć około 12-14 kg. Ich masa ciała powinna się zwiększać o 0,4-0,5 kg od drugiego trymestru ciąży.
● Kobiety, które przed ciążą zmagały się z nadwagą, przed porodem powinny ważyć o 7-12 kg więcej. Od drugiego trymestru powinny co tydzień ważyć więcej o 0,3 kg.
● W przypadku niedowagi w ciąży powinno się przytyć 14-18 kg więcej. Oznacza to, że na tydzień kobieta powinna przytyć 0,6-0,7 kg.
● Przyszłe mamy zmagające się z otyłością, powinny przytyć 5-9 kg w ciąży. Ich masa ciała powinna się zwiększać o 0,2 kg na tydzień. Na ilość dodatkowych kilogramów wpływa nie tylko obecność dziecka w brzuszku. Tycie w ciąży wynika także m.in. z obecności wód płodowych, łożyska, powiększonych piersi i macicy. Dodatkowe kilogramy to także zasługa większej ilości płynów w organizmie przyszłej mamy.

Ile ważą wody płodowe i łożysko?

Łożysko to gruczoł, który odpowiada za przepływ krwi między matką i dzieckiem. Tworzy się ono po zagnieżdżeniu zarodka w macicy. To, ile waży łożysko w ciąży, jest kwestią indywidualną. Najczęściej jego waga wynosi około 0,5-1 kg.

Wody płodowe również dodają nam kilogramów w ciąży. Są one niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka. To właśnie one wypełniają worek owodniowy, w którym znajduje się nasz maluszek. Ile ważą wody płodowe? Zwykle około 1-2 kg.
Kilogramy wynikające z obecności wód płodowych i łożyska znikają od razu po porodzie. Kobieta automatycznie będzie więc lżejsza o około 2-3 kg.

Ile waży macica w ciąży?

Macica kobiety waży około 0,5 kg. W trakcie ciąży musi się ona znacznie powiększyć, aby mogło rosnąć w niej dziecko. Przed porodem masa macicy wynosi już mniej więcej 1 kg. W trakcie połogu zaczyna się ona obkurczać i stopniowo wracać do swojej wagi sprzed ciąży.

Oceń ten post
Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy