32 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Zmiany w Twoim organizmie Przeskocz do treści

32 tydzień ciąży. Kalendarz ciąży

Czy zdajesz sobie sprawę, że Twoja macica powiększyła się aż 500 razy?! Nie ma się więc co dziwić, że Twój brzuszek jest już tak duży. Niestety trochę przeszkadza Ci w wykonywaniu nawet prostych czynności i może bardzo Cię męczyć. Ale wystarczy, że raz pomyślisz o maluszku i wszystkie nerwy znikają!

Dzidziuś uciska przeponę, więc możesz mieć kłopot z wzięciem głębszego oddechu, co jest zupełnie normalne. U wielu przyszłych mam w 32 tygodniu ciąży pojawia się też siara – ten moment może nastąpić w każdej chwili. U niektórych jest obecna już od jakiegoś czasu. A jak u Ciebie? Pamiętaj, że przydadzą się wkładki laktacyjne oraz higieniczne. Być może zwiększy się ilość śluzu pochwy – powinien być biały i bezzapachowy.

32 tydzień ciąży. Badania, które warto wykonać

To ostatni dzwonek, żeby zrealizować rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne badania na 27 tydzień ciąży do 32 tc! Jeśli więc nie zostały u Ciebie jeszcze wykonane, jak najszybciej spotkaj się z lekarzem.

Zanim skończy się 32 tydzień ciąży, powinnaś zrealizować testy diagnostyczne (badanie moczu, morfologię krwi, trzecie USG oraz badanie przeciwciał odpornościowych), badanie ginekologiczne, ocenę wysokości dna macicy i pH wydzieliny z pochwy oraz inne badania profilaktyczne (kontrolę piersi, pomiar masy ciała, pomiar ciśnienia). Lekarz powinien sprawdzić też, czy serduszko dziecka bije prawidłowo.

32 tydzień ciąży. Rozwój i wygląd Twojego dziecka

Twój maluszek rośnie jak na drożdżach, codziennie nabierając coraz więcej tkanki tłuszczowej! W tej chwili mierzy ok. 48 centymetrów i waży ok. 1,8 kilograma. Jego skóra jest coraz mniej przejrzysta, a płuca rozprężone. Dzidziuś uczy się czynności potrzebnych poza Twoim brzuszkiem: oddychania, połykania i ssania.

Ma coraz mniej miejsca na ruch, więc rusza się powoli, spokojnie i delikatnie. Gdy ruszy się zbyt gwałtownie, możesz poczuć niewielki ból. Najczęściej w 32 tygodniu ciąży dzieci obrócone są głową w dół, ale nie jest to regułą. Niektóre maluszki odwracają się na ostatnią chwilę.

 

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy