Przeskocz do treści

Czy można poznać płeć dziecka na pierwszych badaniach prenatalnych?

Większość rodziców chce jak najszybciej poznać płeć swojego dziecka. Najczęściej jednak muszą zaczekać na to do 18 tygodnia ciąży. To właśnie wtedy lekarz może określić ją podczas badania USG. Istnieje jednak możliwość poznania jej wcześniej. Umożliwiają nam to badania prenatalne. Które? Czy można poznać płeć dziecka już na pierwszych badaniach prenatalnych? Podpowiadamy poniżej!

Spis treści:

  1. Badania prenatalne a płeć dziecka
  2. Jak w badaniach prenatalnych sprawdza się płeć dziecka?
  3. Płeć dziecka w badaniu USG

Badania prenatalne a płeć dziecka

Płeć dziecka możemy poznać wykonując test NIFTY pro. Jest to jedno z pierwszych badań prenatalnych wykonywanych w ciąży. Wykonać można je już od 10 tygodnia ciąży.

Test NIFTY pro jest badaniem wolnego płodowego DNA (cffDNA), które krąży w krwiobiegu kobiety ciężarnej. Wykonuje się je głównie w celu wykrycia chorób genetycznych płodu. Pozwala ono wykryć takie nieprawidłowości chromosomalne jak zespół Downa, zespół Edwardsa czy zespół Klinefeltera. Płeć dziecka w teście NIFTY pro sprawdzana jest na życzenie rodziców. Chęć jej poznania należy zaznaczyć w momencie zamawiania badania.

Jak w badaniach prenatalnych sprawdza się płeć dziecka?

W teście NIFTY pro analizowany jest kariotyp płodu, czyli zestaw chromosomów. Tworzy się on już w momencie poczęcia. U zdrowego człowieka składa się on z 22 par chromosomów autosomalnych oraz jednej pary chromosomów płci. Dziewczynki w parze chromosomów płci mają dwa chromosomy X, a chłopcy chromosom X i chromosom Y. Dzięki temu w badaniu NIFTY pro możemy ustalić płeć dziecka.

A co z ciążą mnogą? W NIFTY pro również możemy ustalić płeć dzieci. Badanie nie jest jednak w stanie określić płci każdego dziecka. Jeśli wykryje ono chromosom Y, to przynajmniej jedno z dzieci będzie chłopcem. Brak obecności chromosomu Y oznacza, że na świecie pojawią się same dziewczynki.

Płeć dziecka w badaniu USG

Płeć dziecka możemy poznać, również wykonując USG genetyczne w połowie ciąży. Jest to tzw. USG połówkowe. Wykonuje się je między 18 a 22 tygodniem ciąży. W tym badaniu lekarz może określić płeć z 95% pewnością. Czasami jednak nie da się tego zrobić przez kaprys naszego maluszka. Niektóre dzieci w brzuszku mamy obrócą się w taki sposób, że lekarz nie jest w stanie nic zobaczyć. Czasem zdarza się więc, że na poznanie płci dziecka w USG trzeba poczekać nieco dłużej.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy