Przeskocz do treści

Ile trwa ciąża i jak wyliczyć termin porodu?

Chcesz wiedzieć, ile trwa ciąża? Przyjmuje się, że to 40 tygodni – 280 dni. Warto jednak wiedzieć, że maluch może urodzić się nawet do 2 tygodni wcześniej lub do 2 tygodni później. Pamiętaj też, że termin porodu dziecka (konkretna data) jest orientacyjny i tylko kilka procent dzieci rodzi się właśnie wtedy!

Spis treści:

Ile miesięcy trwa ciąża?
Jak wyliczyć termin porodu?
Podział ciąży na trymestry
Ciąża tydzień po tygodniu

Ile trwa ciąża? Miesiące kalendarzowe i księżycowe

Przyjmuje się, że ciąża kobiety to 9 miesięcy kalendarzowych i… 10 miesięcy księżycowych! Miesiąc księżycowy to czas, który trwa 28 dni.

Książkowo czas trwania ciąży wynosi więc 280 dni, czyli 40 tygodni.

Od kiedy liczony jest ten czas?

Wbrew pozorom nie od momentu poczęcia, ponieważ daty tej nie da się w sposób pewny ustalić. Czas trwania ciąży liczy się więc od pierwszego dnia ostatniego okresu, który miał miejsce przed zapłodnieniem. Co ważne, za dziecko urodzone w terminie (czyli prawidłowo) uznaje się takiego malucha, który przyszedł na świat między 38 a 42 tygodniem ciąży. Jeśli minęły pełne 42 tygodnie (294 dni albo więcej), mówi się o ciąży po terminie [1].

Wyliczenie terminu porodu – poznaj wzór

Orientacyjny termin porodu jest wyliczany z wykorzystaniem reguły Naegelego. Chodzi o następujący wzór:

Pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok

Warto omówić to na przykładzie: jeśli ostatni przed zapłodnieniem okres zaczął się 1 listopada 2017, termin porodu (przewidywany, orientacyjny) to 8 sierpnia 2018 roku. Warto pamiętać, że niewiele maluchów rodzi się dokładnie wyliczonego dnia.

Aby wyliczyć przewidywany termin przyjścia dziecka na świat, możesz skorzystać też z kalkulatorów, których wiele znajduje się w internecie. Pamiętaj jednak, że pewniejsze wyliczenie terminu porodu ma miejsce w czasie USG w ciąży (w 1. trymestrze) – szczególnie wtedy, gdy Twoje cykle nie są regularne.

Ciekawy artykuł: Planujesz dziecko lub niedługo będziesz mamą? Poznaj etapy ciąży

Ile trwa ciąża – trymestry ciąży

Ciąża ma 3 trymestry, z których każdy trwa ok. 3 miesiące. Pierwszy trymestr jest związany przede wszystkim z formowaniem najważniejszych organów dziecka i trwa do 13 tygodnia ciąży. Chociaż brzuch nie jest widoczny, przyszłej mamie dokuczają najczęściej różne dolegliwości (np. senność, wymioty, huśtawka nastrojów).

W drugim trymestrze ciąży (14-26 tydzień) wiele ciężarnych czuje się świetnie, a brzuszek staje się widoczny. Co ważne, mama czuje też pierwsze ruchy swojego dziecka. Trzeci trymestr trwa od 27 tygodnia ciąży do samego porodu – brzuch jest duży, a pod koniec często utrudnia wykonywanie nawet prostych czynności.

Zobacz też: Bankowanie krwi pępowinowej – poznaj alternatywę

Ciąża tydzień po tygodniu

1 tydzień ciąży2 tydzień ciąży3 tydzień ciąży4 tydzień ciąży5 tydzień ciąży6 tydzień ciąży7 tydzień ciąży8 tydzień ciąży9 tydzień ciąży10 tydzień ciąży11 tydzień ciąży12 tydzień ciąży13 tydzień ciąży14 tydzień ciąży15 tydzień ciąży16 tydzień ciąży17 tydzień ciąży18 tydzień ciąży19 tydzień ciąży20 tydzień ciąży21 tydzień ciąży22 tydzień ciąży23 tydzień ciąży24 tydzień ciąży25 tydzień ciąży26 tydzień ciąży27 tydzień ciąży28 tydzień ciąży29 tydzień ciąży30 tydzień ciąży31 tydzień ciąży32 tydzień ciąży33 tydzień ciąży34 tydzień ciąży35 tydzień ciąży36 tydzień ciąży37 tydzień ciąży38 tydzień ciąży39 tydzień ciąży40 tydzień ciąży

Źródła:

[1] Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące indukcji porodu.


Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

 

4.8/5 - (6 votes)
4.8/5 - (6 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Nasi partnerzy